Jak krochmalić firanki, pościel w pralce?

Jak krochmalić firanki, pościel w pralce?

Krochmalone firanki i pościel nie są może przyjemne w dotyku, za to na pewno lepiej wyglądają i dłużej są czyste. Sam proces krochmalenia nie jest trudny. Podpowiadamy, jak wykrochmalić tkaniny w pralce.

Czy trzeba krochmalić firanki i pościel

Nikt oczywiście nie ma takiego obowiązku, jednak warto to robić z powodów czysto praktycznych. Wykrochmalone tkaniny prasuje się łatwiej i szybciej, mniej się gniotą przy zasłanianiu i odsłanianiu okna. Ponadto krochmal ma działanie ochronne. Na krochmalonych firankach osiada zdecydowanie mniej kurzu. Takie firanki dłużej zachowują czystość i nie wymagają częstego prania. Widać więc wyraźnie, że chociaż nie trzeba krochmalić firanek i pościeli, warto to robić.

Jak zrobić krochmal w domu

Krochmal można kupić w sklepie z chemią gospodarczą, ale można go też zrobić w domu. Nasze babcie robiły krochmal z mąki ziemniaczanej i wody, ale ten rodzaj powoli wychodzi z użycia. Powód jest prosty. Taki krochmal nie nadaje się do pralki, bo trudno go z niej wypłukać.

Krochmal z mąki ziemniaczanej robi się podobnie jak kisiel. Z litra wody odlewamy ćwierć szklanki i dodajemy łyżkę mąki ziemniaczanej. Resztę wody gotujemy. Na gotującą wodę wlewamy rozpuszczoną mąkę. Mieszamy i studzimy.

Do pralki możemy użyć krochmalu z ryżu. Dwie łyżki ryżu gotujemy w litrze wody. Następnie odcedzamy ryż, a do pozostałej po gotowaniu wody (powinna mieć lekko mleczny kolor) dodajemy dwa razy tyle wody, ile mamy zawiesiny. Krochmal z ryżu gotowy.

Można też przygotować krochmal z cukru, idealny do firanek z tiulu. Przepisy jest prosty, gotujemy wodę i cukier w proporcjach 1 : 1 i studzimy.

Jak wykrochmalić firanki i pościel w domu

Tradycyjna metoda zakłada wlanie krochmalu do wody, dokładne namoczenie firanek lub pościeli i wysuszenie ich. Wydaje się to proste, ale w praktyce może być uciążliwe. Aby dokładnie nakrochmalić szeroką firanę z salonu (jeśli jest marszczona, to szerokość może wynosić nawet kilka metrów), potrzebne będzie bardzo duże naczynie. Można ewentualnie wykorzystać wannę. Problematyczne staje się wysuszenie takiej firany, bo nie każdy dysponuje ogrodem z długimi sznurami do bielizny, a raczej ciężko sobie wyobrazić suszenie takiej firany nad wanną.

Jak wykrochmalić firanki w pralce

Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe instrukcje, może się wydawać, że krochmalenie firanek w pralce jest trudne i ryzykowne. Nic bardziej mylnego! To jedna z prostszych czynności, jakie nas spotkają, gdy zechcemy uprać komplet pościeli oraz firany z dowolnej tkaniny, także firany na przelotkach.

Do krochmalenia firan w pralce najlepiej użyć gotowego krochmalu. Można go kupić w sklepie z chemią gospodarczą. Krochmal sprzedawany jest w butelkach albo saszetkach. Dla wygody lepiej kupić ten pierwszy.

Jak używać krochmalu do pralki? Wbrew pozorom nie wlewa się go tam. Krochmal przygotowujemy podobnie jak ten zrobiony w domu (kupny jest bezpieczniejszy dla pralki, ale można użyć też krochmalu domowego z ryżu bądź cukru), wlewamy do dużej miski lub wanny i dokładnie moczymy firankę. W tym wypadku wygodniej będzie skorzystać z wanny, wystarczy wyjąć korek i woda wypłynie, a i przełożenie firanki do miski będzie wygodniejsze. Na koniec wkładamy firankę do pralki i ustawiamy program „Uszlachetnianie tkanin”.

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE