Jak kawa wpływa na organizm?

Jak kawa wpływa na organizm?

Większość Polaków nie wyobraża sobie dnia bez kawy. Ważną informacją jest jednak to, że coraz częściej wybiera się lepszej jakości kawy (a nie kawy z marketu) i parzy się je na różne sposoby. I choć często mówi się, że kawa jest niezdrowa, to jednak ma wiele zdrowotnych właściwości - m.in. poprawia krążenie. Istotne jest jednak, jak często pije się kawę. Dodatkowo nie każdy powinien sięgać po ten napój. W jaki sposób kawa wpływa na organizm? Dowiedz się więcej!

Kawa i jej wpływ na zdrowie

Zastanawiasz się, jak kawa ziarnista wpływa na zdrowie? Można powiedzieć, że ciało wręcz ekspresowo wchłania kofeinę, zatem jej działanie jest odczuwalne już nawet po kilku minutach od wypicia kawy. Organizm wchłania 99% kofeiny w ciągu 45 minut od wypicia filiżanki tego napoju. Zaś działanie kofeiny ustaje, gdy organizm w pełni metabolizuje kofeinę. To, jak długo jest kofeina w organizmie, zależy od osoby. Mimo że blokuje ona receptory adenozyny, to nie wpływa na produkcję nowych cząsteczek. Gdy dojdzie do zużycia się kofeiny, cząsteczki adenozyny mogą wiązać się z receptorami, czego skutkiem może być senność. Ci, którzy często sięgają po kawę i napoje z kofeiną, mogą zwyczajnie uodpornić się na nią. Kofeina blokuje receptory adenozynowe, a więc organizm zaczyna wytwarzać ich więcej, co ma na celu przeciwdziałanie skutkom częstego spożywania kofeiny. 

Zastanawiasz się, czym jest adenozyna? To nic innego, jak substancja chemiczna w mózgu, mająca wpływ na cykl snu i czuwania. Do wzrostu jej poziomu dochodzi podczas czasu czuwania, zaś spada - podczas snu. Najczęściej cząsteczki adenozyny wiąże się ze specjalnymi receptorami w mózgu, czego efektem jest spowolniona aktywność mózgu w przygotowaniu do snu. Aczkolwiek kofeina zapobiega temu, poprzez wiązanie się z receptorami adenozynowymi. 

Kawa a ciało i mózg

Naukowcy już dawno temu byli ciekawi, jaki wpływ na człowieka ma regularne spożywanie kawy. Przeprowadzili więc badanie - skontrolowali wpływ częstego spożywania kofeiny na wydajność podczas treningów rowerowych 11 aktywnych fizycznie osób dorosłych. Na samym starcie badania wszyscy uczestniczący w badaniu mieli wyższe tętno. Dodatkowo wykazywali większą moc, gdy wypili kofeinę. Aczkolwiek już po ponad dwóch tygodniach działanie kofeiny się zmniejszało. Uwzględniając wyniki tego badania, wydaje się, że te osoby, które regularnie sięgają po kofeinę, mogą zyskać tolerancję na jej stymulujące działanie. Jednakże istnieją także inne badania, które sugerują, że częste dostarczanie kofeiny nie wpływa na jej wchłanianie i metabolizm. 

Zatem kwestia działania kawy na ludzki organizm jest dość sporną kwestią wśród badaczy. Istnieją badania, dzięki którym można podejrzewać, że związki w kawie poprawiają metabolizm glukozy i zmniejszają ryzyko cukrzycy typu 2. Musisz jednak zdawać sobie sprawę z tego, że nie pozytywne działanie kofeiny może zniweczyć korzystne efekty sięgania po kawę. Zgodnie z odkryciami, kofeina, a nie sama kawa, może mieć wpływ na metabolizm glukozy, co może doprowadzić do podniesienia poziomu cukru we krwi. 

Wysoki poziom cukru we krwi może być przyczyną wielu dolegliwości takich jak np. bóle głowy, zmęczenie, częste oddawanie moczu, a nawet problemy z koncentracją. Mogą się one utrzymać tak długo, aż poziom cukru we krwi nie wróci do normy.

Jak kofeina wpływa na człowieka?

Najprawdopodobniej każdy wie, że kofeina to najpopularniejsza, a dodatkowo naturalna substancja o działaniu pobudzającym. Jej działanie jest wielokierunkowe i wciąż nie do końca poznane. Jeśli spożywa się ją w umiarkowanych ilościach, to może skutecznie usunąć zmęczenie, polepszyć nastrój, wyostrzyć uwagę, czy nawet zwiększyć wydolność fizyczną organizmu. Niektóre badania sugerują, że kofeina może jednak upośledzać neurogenezę w hipokampie, a więc nie jest to dobry wybór dla kobiet w ciąży. Mimo to jednak badania wskazują, że kofeina poprawia konsolidację wspomnień, pamięć długotrwałą, a nawet może zapobiegać demencji. 

Z badań dowiadujemy się także, że wystarczą zaledwie dwie filiżanki kawy każdego dnia, aby zmniejszyć ryzyko przedwczesnej śmieci spowodowanej chorobami serca, płuc, infekcjami, czy udaru. Co więcej, pijąc dziennie więcej niż 3 filiżanki czarnej herbaty, możesz zmniejszyć ryzyko chorób serca i wielu innych. 

Jak widzisz zatem, jeśli kawa spożywana jest w rozsądnych ilościach, to może mieć korzystny wpływ na organizm. Pamiętaj jednak, aby sięgać po kawy świeżo palone. Takie znajdziesz w bogatej ofercie palarni kawy Finest Coffee pod adresem: https://finestcoffee.pl

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE