Jak głosować w wyborach 9 października?

W najbliższą niedzielę 9 października odbędą się wybory do Sejmu i Senatu RP. Prezentujemy krótki poradnik na temat tego jak głosować i co zrobić jeśli na weekend wyjeżdżamy poza... ››

fot. Krzysztof BiałoskórskiW najbliższą niedzielę 9 października odbędą się wybory do Sejmu i Senatu RP. Prezentujemy krótki poradnik na temat tego jak głosować i  co zrobić jeśli na weekend wyjeżdżamy poza miejsce zamieszkania.

Idziemy na wybory

Lokale wyborcze otwarte będą między godziną 7 a 21. Osoby, które wejdą do lokalu wyborczego tuż przed godz. 21 mogą spokojnie głosować - komisja na pewno poczeka te kilka minut gdyby ktoś potrzebował trochę czasu na zastanowienie się.

Na wybory powinniśmy wziąć ze sobą dowód osobisty lub inny dokument na podstawie którego komisja będzie w stanie nas zweryfikować. Nawet jeśli okaże się, że w komisji pracuje np. nasz sąsiad, nie nalezy się dziwić, że wymaga on od nas okazania dokumentu tożsamości ze zdjęciem. Taki jest jego obowiązek.

Głosowanie poza miejscem zameldowania

Jeśli przewidujemy, że w dniu głosowania będziemy przebywać poza miejscem zameldowania, np. w innej miejscowości, możemy wcześniej zapewnić sobie możliwość oddania głosu. Wystarczy do 7 października (czyli do piątku) udać się do urzędu gminy bądź miasta (osobiście bądź przez kogoś z podpisanym pełnomocnictwem), w którym jesteśmy wpisani na liście wyborców i poprosić o dokument uprawniający do głosowania w innych okręgach wyborczych. Dokument taki można otrzymać od ręki. Dzięki temu można głosować gdziekolwiek w Polsce, a także w polskich placówkach dyplomatycznych.

Głosowanie poza stałym miejscem swojego zameldowania jest możliwe również po dopisaniu do listy wyborców w innym miejscu w Polsce. Termin składania wniosków o wpisanie na listę w wybranym przez siebie obwodzie wyborczym minął 4 października.

Specyficzna sytuacja występuje gdy jakaś osoba w dniu wyborów przebywa w szpitalu, areszcie lub więzieniu. Wtedy nie trzeba nic załatwiać - kierownicy tych jednostek mają obowiązek umożliwić głosowanie.

Ułatwienia dla osób niepełnosprawnych

Urząd Miasta Radomska umożliwia osobom niepełnosprawnym udział w głosowaniu. Takie osoby mogą skorzystać z dowozu do lokalu wyborczego (wraz z powrotnym odwiezieniem) specjalnie przystosowanymi do tego samochodami. Aby skorzystać z takiej możliwości należy zgłosić się do 7 października do godz. 15 (piątek) pod nr tel. 44 685-45-30.

Jak prawidłowo oddać głos

Każda osoba, która wylegitymuje się przed komisją wyborczą, otrzyma dwie karty do głosowania.

Karta do głosowania w wyborach do senatu (kolor żółty) będzie składała się z pojedynczej kartki, na której wymienieni będą wszyscy kandydaci na senatorów - w przypadku okręgu do którego należy powiat radomszczański będzie to pięciu kandydatów. Przy każdym nazwisku z lewej strony będzie kratka (kwadrat) gdzie wyborca powinien zaznaczyć znakiem "X" jednego kandydata na którego chce oddać swój głos. Przecięcie się dwóch kresek tworzących znak "X" powinno się znajdować wewnątrz kratki (kwadratu).

Karta do głosowania w wyborach do sejmu (kolor biały) składała się będzie z kilku spiętych kartek. Na każdej ze stron będzie lista jednego komitetu wyborczego. Przy każdym nazwisku z lewej strony będzie kratka (kwadrat) gdzie wyborca powinien zaznaczyć znakiem "X" jednego kandydata na którego chce oddać swój głos. Przecięcie się dwóch kresek tworzących znak "X" powinno się znajdować wewnątrz kratki (kwadratu). Uwaga - należy wybrać tylko jednego kandydata w wyborach do sejmu, mimo, że karta do głosowania będzie miała formę kilkustronicowego zeszyciku. Jeżeli wyborca postawiłby znak "X" na jednej liście, a potem na innej - głos będzie nieważny. Postawienie dwóch głosów na jednej liście spowoduje doliczenie głosu dla kandydata znajdującego się na wyższym miejscu na liście.

Podsumowując - wybieramy jednego kandydata do sejmu i jednego kandydata do senatu.

Przewiduje się, że oficjalne wyniki wyborów powinny być podane do publicznej wiadomości następnego dnia, w poniedziałek.

 

Przede wszystkim jednak warto pamiętać o tym, że udział w wyborach jest naszym obywatelskim obowiązkiem, a każdy oddany głos ma wpływ na to, jak będzie wyglądał nasz kraj.

Więcej o:
wybory sejm senat głosowanie
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE