Jak działa destylator?

Jak działa destylator?

Produkcja dobrego alkoholu w domowych warunkach jest jak najbardziej możliwa, ale potrzebny jest do tego destylator. Nie jest to urządzenie przesadnie skomplikowane w obsłudze, więc również osoby bez dużego doświadczenia powinny sobie z nim poradzić. Dlaczego jednak jest on tak ważny w tym procesie?

Jak zbudowany jest destylator?

W wersji podstawowej, destylator do wytwarzania domowego alkoholu składa się ze zbiornika i kolumny. Kocioł powinien być wykonany ze stali nierdzewnej i mieć wbudowany termometr, który umożliwia kontrolę temperatury. Najlepiej, jeśli destylator ogrzewany jest grzałką elektryczną - a nie gazem (co jest niebezpieczne, a także nie pozwala prowadzić dokładnego procesu). Destylator powinien posiadać także kolektor wodny, do regulacji obiegu wody w chłodnicy, oraz tzw. reflux, czyli mechanizm pozwalający na znaczne zwiększenie efektywności destylacji. Sama kolumna destylatora jest wysoka  - to właśnie ona odpowiada za pożądany przebieg destylacji. Powinna być wykonana z miedzi, ponieważ miedź jest składnikiem aktywnym i ze względu na swoje właściwości poprawia jakość otrzymywanych destylatów.

W najlepszych destylatorach, jakie można zamówić na https://dobrydestylator.pl/, wypełnieniem kolumny są sprężynki pryzmatyczne, natomiast na górze wbudowany jest reflux wewnętrzny (dodatkowa wężownica). Reflux ma zapewniony osobny obieg wody, dzięki czemu da się nim lepiej sterować. Przykładem aparatury, która idealnie się sprawdzi w domowej wytwórni alkoholi, jest: https://dobrydestylator.pl/potstill-fi-76.

Na czym polega destylacja?

Destylacji poddawany jest przygotowany wcześniej nastaw lub zacier – wlewa się go do kotła i podgrzewa. Alkohol ma inną temperaturę wrzenia niż woda, i to właśnie umożliwia oddzielenie destylatu alkoholowego. W domowym destylatorze, gdy zaczyna się parowanie, alkohol skrapla się na chłodnicy i spływa do odbioru. Najczęściej stosowane są dwie metody destylacji: destylacji prosta, oraz destylacja wielostopniowa (rektyfikacja), w zależności od tego, co chcemy finalnie osiągnąć. Destylacja prosta używana jest przy produkcji destylatów smakowych (np. śliwowicy, koniaków, calvadosa czy whisky), a rektyfikacja - do otrzymywania spirytusu, który następnie można używać do przygotowywania niezliczonej liczby nalewek.

Jeśli w destylatorze jest aromatyzator, umieszcza się w nim na przykład zioła, skórki owoców, ziarna, suszone owoce i rośliny – pary alkoholu przechodząc przez aromatyzator „przejmują” zapach tego wkładu i dzięki temu destylat nabiera dodatkowego smaku i zapachu. Użycie aromatyzatora jest niezbędne przy produkcji wybranych gatunków alkoholu, jak chociażby gin.

Jakie alkohole można produkować w domowym destylatorze?

Aparatura tego typu nadaje się do destylacji zbóż, cukru i glukozy, owoców, wina. Można w ten sposób wyprodukować autorską whisky, calvados, śliwowicę, winiak, różnego rodzaju nalewki, gin, brandy, przepalanki. Destylatory pozwalają także uzyskać destylat spirytusowy o wysokiej mocy, około 96 procent, z czego można robić wódki, nalewki i inne alkohole.

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE