Jak dbać o zęby?

Jak dbać o zęby?

W dzisiejszych czasach często można spotkać się ze stwierdzeniem, że zdrowe zęby to wizytówka człowieka. Dlatego też coraz większą wagę przykładamy do tego, aby zęby były zdrowe i mocne na lata. Wystarczy przestrzegać kilku zasad, aby przez długi czas cieszyć się pięknym uśmiechem i zapomnieć o problemach z zębami.

Dlaczego warto dbać o zęby?

Pasty do zębów, tradycyjne szczoteczki, szczoteczki soniczne czy też szczoteczki elektryczne – to główne narzędzia w walce o zdrowy uśmiech. Zanim jednak omówimy sposoby dbania o zęby, skupmy się na tym, dlaczego właściwie warto się o nie troszczyć.
Pierwszym, chyba najbardziej oczywistym powodem, są względy wizualne. Jak już zostało wspomniane, zęby stanowią wizytówkę człowieka. Mając piękny uśmiech, jesteśmy pewniejsi siebie. Lepiej czujemy się w swoim ciele, co przekłada się na ogólne samopoczucie oraz poczucie własnej atrakcyjności.

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że stan zębów ma wpływ na zdrowie i kondycję organizmu. Choroby przyzębia mogą powodować wiele niebezpiecznych dolegliwości i być skutkiem poważnych schorzeń. Dla przykładu próchnica może wywoływać stany zapalne w organizmie i wpływać na ogólne samopoczucie.

Sposoby na zdrowe zęby

Aby przez lata cieszyć się pięknym uśmiechem i zdrowymi zębami, konieczna jest codzienna higiena jamy ustnej. Warto wyrobić w sobie nawyk regularnego mycia zębów za pomocą pasty do zębów oraz szczoteczki. Sprawdzą się zarówno tradycyjne szczoteczki, jak i szczoteczki soniczne czy szczoteczki elektryczne. Zaleca się również dokonywanie regularnych przeglądów u stomatologa i bieżące wykonywanie niezbędnych zabiegów dentystycznych.

Już dzieciom powinno się wpajać, jak istotne jest codzienne szczotkowanie zębów. Systematyczność i konsekwencja to sposób na zapobiegnięcie wielu chorobom. Aby mówić o prawidłowej higienie jamy ustnej, należy szczotkować zęby za pomocą pasty do zębów przez 2-3 minuty (co najmniej dwa razy dziennie). Dopełnieniem higieny jamy ustnej jest korzystanie z nici dentystycznych, które docierają w miejsca o utrudnionym dostępne.

Produkowane współcześnie szczoteczki soniczne czy szczoteczki elektryczne mogą być wyposażone w różne tryby pracy. Pozwolą one dopasować sposób szczotkowania do wymagań użytkownika. Poszczególne modele różnią się między sobą także głowicami, które również można dobrać z uwzględnieniem swoich potrzeb.

Warto również systematycznie odwiedzać gabinety stomatologiczne. Wówczas w przypadku rozwoju ewentualnej choroby zębów dentysta zareaguje szybciej. Zaleca się wykonywanie przeglądów stomatologicznych co pół roku. 

Możemy również skorzystać z profesjonalnej higienizacji jamy ustnej, czyli zabiegu skalingu, piaskowania, polishingu oraz fluoryzacji w gabinecie stomatologicznym.

Więcej o:
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE