Jak czyścić rolety rzymskie?

Jak czyścić rolety rzymskie?

Rolety rzymskie to bardzo praktyczna i dekoracyjna osłona okna. Wnosi do wnętrza przytulną atmosferę, nadaje domowego charakteru. Aby rolety długo cieszyły oko swoim wyglądem, trzeba dbać o ich czystość. Podpowiadamy, jak to robić.

Jak dbać o rolety rzymskie na co dzień

Rolety rzymskie, jak wszystko, co mamy w domu, codziennie pokrywają się kurzem. Nie jest go bardzo dużo i na ogół nie zwracamy na to uwagi, jednak przy okresowych porządkach warto pamiętać nie tylko o półkach i podłogach, ale też o roletach rzymskich. Można je odkurzać zwykłym odkurzaczem szczotką z miękką końcówką. Najlepiej mieć jedną odłożoną specjalnie do tego celu, bo rolety jednak są mniej brudne niż podłoga czy zakamarki za kanapą. Można też przetrzeć delikatnie rolety wilgotną miękką ściereczką lub gąbką.

Czy rolety rzymskie można prać?

Dobra wiadomość dla posiadaczy rolet rzymskich. Otóż tak, takie rolety, w przeciwieństwie do rolet klasycznych można zdemontować i uprać. Raz na jakiś czas niewątpliwie warto to zrobić. Przy okazji rolety rzymskie dają jeszcze jedną możliwość – otóż można je zmieniać na inne, podobnie jak zasłony. Rolety klasyczne nie dają takiej możliwości. Zmienianie rolet rzymskich to sposób na szybką metamorfozę salonu, np. z okazji świąt. Można też wieszać grubsze rolety zimą, a na wiosnę zmieniać na nieco bardziej zwiewne.

Jak przygotować rolety rzymskie do prania

Zasłony do salonu po prostu zdejmuje się z karnisza i wkłada do pralki bądź oddaje do pralni. Z roletami rzymskimi jest trochę trudniej. Nie wystarczy zdjąć ich z okna. Aby rolety rzymskie ładnie się układały na oknie, symetrycznie podciągały do góry i równomiernie marszczyły, są wyposażone w system fiszbin i sznurków. Przed włożeniem ich do pralki, trzeba to wszystko zdjąć. Prać można tylko tkaninę.

Pierwszym krokiem jest rozwiązanie i delikatne usunięcie sznurków. Następnie wyjmuje się fiszbiny, czyli poprzeczne pręty, które stabilizują i obciążają roletę. Zarówno sznurki, jak i fiszbiny są każdorazowo dopasowywane do rozmiaru rolety, dlatego, gdy je zdejmiemy, warto schować je w osobnym woreczku lub pudełku i opisać. Na pamięć nie ma co liczyć, a nie ma nic bardziej irytującego niż założenie sznurka, który okaże się zbyt krótki, albo zbyt długi.

Jak uprać rolety rzymskie

Po całkowitym zdemontowaniu rolet rzymskich do uprania zostaje sam materiał, rolety można więc prać tak samo, jak zasłony lub pościel. Dużo zależy od samej tkaniny, bo każda ma inne wymagania odnośnie do prania. Najłatwiej jest z roletami bawełnianymi i z mikrowłókna, one też są najpopularniejsze. Te tkaniny pierze się w zwykłych detergentach, do płukania można dodać ulubiony płyn zmiękczający. Trochę trudniej będzie z welwetem i welurem, bo te tkaniny można prać tylko w delikatnych płynach do prania, w temperaturze maksymalnie 40°C. Rolety z jedwabiu spotyka się raczej rzadko, ale jeśli już ktoś je ma, powinien wiedzieć, że można je prać tylko w specjalnych detergentach i w temperaturze 30°C. Jeśli nie mamy pewności, z czego jest nasza roleta, najlepiej oddać ją do pralni.

Po upraniu i wysuszeniu rolety zaczynamy od ponownego przeciągnięcia fiszbin, potem zakładamy sznurki. Na koniec montujemy roletę na oknie.

Więcej o:
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE