Jak bezpiecznie kupić złoto?

Jak bezpiecznie kupić złoto?

Inwestowanie w złoto, choć postrzegane jest jako bezpieczniejsze od działania na giełdzie lub rynku mieszkaniowym, nie jest wolne od potencjalnych pułapek, na które szczególnie narażeni są niedoświadczeni inwestorzy. Przedstawiamy kilka wskazówek, jak bezpiecznie kupić złoto.

Wybierz wiarygodne źródło

Podczas swojej pierwszej inwestycji nie warto przenosić na nią swoich codziennych zakupowych nawyków. Nie wybieraj pierwszego sklepu internetowego, jaki znajdziesz, czy też najtańszej oferty z serwisu aukcyjnego. Aby złoto mogło być traktowane jako inwestycyjne, musi mieć próbę 999,9. Monety nie mogą być też wybite przed 1800 rokiem, a także muszą być środkiem płatniczym w kraju, z którego pochodzą. Wyroby te powinny być emitowane przez cenione mennice – najlepiej sprawdzić, czy mają akredytację LBMA. Zweryfikuj dokładnie te fakty, zanim dokonasz zakupu. Nie musisz się o to martwić, jeśli wybierzesz renomowanego dystrybutora złota i innych metali szlachetnych – Mennicę Mazovia https://mennicamazovia.pl/.

Myśl długoterminowo

Kruszce cechują się dużą stabilnością wartości, co sprawia, że inwestycje w nie są bezpieczniejsze od innych form lokowania kapitału, ale też powoduje, że trudno o zyski w krótszej perspektywie czasu. Będzie to dobra forma zabezpieczenia się na lata lub zapewnienia sobie środków na emeryturę bądź dla przyszłych pokoleń. Duże zyski w perspektywie kilku tygodni lub miesięcy są raczej niemożliwe do osiągnięcia.

Wybierz odpowiednią formę

Złoto inwestycyjne dostępne jest w formie sztabek, a także monet bulionowych. Sztabki oferowane są w dużym przekroju wagowym – od 1 g do 1 kg wzwyż. Cena poszczególnych produktów będzie się zatem wahać od kilkuset do nawet kilkuset tysięcy złotych. Zaplanuj swoją inwestycję, jasno określ swój cel i zastanów się, jaką część majątku chcesz przeznaczyć. Jeżeli zamierzasz obracać dużymi kwotami i przewidujesz, że utrzymasz kapitał w tej formie przez lata, korzystniejsze będą duże sztabki. Gdy złoto ma być jedynie dodatkiem do innych inwestycji lub też gdy zależy Ci na możliwości ewentualnego szybkiego upłynnienia, lepiej wybrać monety lub mniejsze sztabki (dostępne również w zestawach). Dzięki temu zamierzając upłynnić kruszec, nie będziesz musiał szukać inwestora skłonnego do dużych, jednorazowych wydatków. Jeśli złoto ma być prezentem, najbardziej uniwersalne będą sztabki o wadze 1 lub 2 g. Możesz pokusić się również o poszukanie produktu mającego dodatkową wartość kolekcjonerską, np. monety bulionowej z określonego roku emisji.

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE