Radomsko, Łódzkie 20.4o Sobota, 25 Maja 2019
ważne informacje
Autopromocja reklama

Jagiellońska czeka na dalszą przebudowę

Powiat
Janusz Taranek

Wniosek na dofinansowanie kolejnych etapów przebudowy ulicy Jagiellońskiej w Radomsku znalazł się na 17 miejscu listy rankingowej inwestycji przeznaczonych do realizacji w ramach Programu Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej. W praktyce oznacza to, że przebudowa Jagiellońskiej znalazła się na 1 miejscu inwestycji rezerwowych.

Jak wyjaśnia naczelnik Wydziału Utrzymania Dróg Starostwa Powiatowego w Radomsku, powiat złożył 35 wniosków o dofinansowanie inwestycji. Pięć z nich  formalnie odrzucono, natomiast na liście znalazło się 30 poprawnie złożonych wniosków.

- Na trzydzieści wniosków powiat radomszczański z modernizacją ulicy Jagiellońskiej znalazł się na 17 miejscu uzyskując 29 punktów. To bardzo dobry wynik, ponieważ w zeszłym roku gdy zgłaszaliśmy 4 etap przebudowy, który niedawno się zakończył - wówczas dostaliśmy niecałe 22 punkty. Jest też więcej środków finansowych przeznaczonych na program w skali kraju oraz województwa. Wojewoda wydzielił na program 62 mln zł. Środki finansowe zostały równo podzielone między gminy oraz powiaty – wyjaśnia Aleksander Broszkowski.

Naczelnik zauważył, iż pieniądze przeznaczone na realizację inwestycji wystarczą na realizację pierwszych 16 wniosków. Przebudowa ulicy Jagiellońskiej znajduje się na 17 miejscu, więc oznacza to, że wniosek starostwa jest pierwszym wnioskiem na liście rezerwowej.

- Podobna sytuacja miała miejsce w roku 2016 kiedy zakwalifikowało się 11 wniosków. My byliśmy wtedy na 16 pozycji. Szanse są większe niż rok temu i na 99% można powiedzieć, że inwestycja zostanie zrealizowana – dodaje naczelnik Broszkowski, zauważając, że w momencie rozstrzygnięcia przetargów na pierwsze 16 pozycji mogą pojawić się oszczędności, które w pierwszej kolejności zostaną przesunięte na remont ulicy Jagiellońskiej, który będzie obejmować skrzyżowanie ulicy Jagiellońskiej z ulicami Armii Krajowej i Starowiejską (w tym miejscu planowana jest budowa ronda) oraz odcinek między remontowanym skrzyżowaniem a ulicą Świętej Jadwigi Królowej. Całkowity koszt zadania to 3 550 000 zł, natomiast powiat wnioskował o dotację w wysokości 1 775 000 zł.

komentarze