Internet i telewizja - rywalizacja czy symbioza?

Internet i telewizja - rywalizacja czy symbioza?

Media są dziś niemal wszędzie – jesteśmy bombardowani informacjami z portali społecznościowych, serwisów informacyjnych czy bilbordów reklamowych. Zjawisko to jeszcze bardziej uwidocznił rozwój technologii, który sprawił, że dziś niemal każdy ma przy sobie smartfon z dostępem do sieci. Wydaje się, że to właśnie internet kreuje obecnie trendy, za którymi pozostałe media mogą zwyczajnie nie nadążyć. Jak w takim nowym świecie odnajduje się klasyczna telewizja? Okazuje się, że ma się ona całkiem nieźle i dobrze radzi sobie w nowych okolicznościach.

Symbioza mediów

Telewizja od kilku lat wydaje się być w odwrocie – jej miejsce powoli zdają się zajmować serwisy streamingowe, których już teraz mamy w Polsce całkiem sporo. Na korzyść tego rodzaju usług przemawiają proste systemy abonamentowe, bogate biblioteki i – przede wszystkim – wygoda korzystania. Warunkiem jest jedynie dostęp do internetu – takiego rodzaju usługę możemy jednak zabrać także w podróż czy na wakacje (wszystko za pośrednictwem aplikacji mobilnych). Wydawałoby się, że taka szeroka oferta sprawia, że klasyczna telewizja będzie musiała pogodzić się z ogromną utratą widzów.

Program tv musi wszakże walczyć z ogromnym internetem, który kusi prostymi i niezwykle wygodnymi rozwiązaniami. Internet nie potrafił jednak nigdy przytłoczyć telewizji i sprawić, że stałaby się ona bezużyteczna. Okazało się bowiem, że oba te media mogą koegzystować i to z obopólną korzyścią. Nic więc dziwnego, że dokładnie taka symbioza ma miejsce od lat i zyskują na niej przede wszystkim użytkownicy, którzy zyskują wybór, konkurencyjne ceny i możliwość swobodnego doboru oglądanych materiałów.

Telewizja w sieci

Doskonałym przykładem takiej symbiozy mediów jest telewizja internetowa – usługa, która proponuje nam rozwiązania klasycznej telewizji za pośrednictwem sieci. Za jej pośrednictwem możemy obejrzeć transmisję większości popularnych kanałów. Jest to ciekawe rozwiązanie zarówno dla miłośników informacji czy seriali, jak i dla fanatyków relacji sportowych, którzy dzięki temu mogą śledzić chociażby mecze swoich ulubionych drużyn.

To jednak nie wszystkie przykłady takiego przenikania się mediów – internet często oferuje wgląd w oferty telewizji. Za pośrednictwem sieci z łatwością możemy sprawdzić chociażby program tv https://spokeo.pl/telewizja. Znajdziemy tam także zakulisowe materiały, skróty odcinków seriali czy najważniejsze informacje.

Nie ulega więc wątpliwości, że koegzystencja internetu i telewizji to zjawisko dobre – zwłaszcza dla użytkowników, dla których jest to po prostu ogromny skok możliwości eksplorowania prezentowanych materiałów. W przyszłości możemy się spodziewać jeszcze większej symbiozy – pierwszymi jej zwiastunami mogą być chociażby plany abonamentu internetowego niektórych telewizji czy telewizory, które pozwalają na odtwarzanie materiałów bezpośrednio z internetowych serwisów streamingowych.

Więcej o:
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE