Barwna inscenizacja historyczna w centrum Radomska zainaugurowała tegoroczne Święto Miasta.
Barwna inscenizacja historyczna w centrum Radomska zainaugurowała tegoroczne Święto Miasta.
Inscenizacja odbyła się dla uczczenia 630 rocznicy zjazdu szlachty w Radomsku, podczas którego na króla Polski wybrano Jadwigę Andegaweńską. Rozpoczęła się ona na dziedzińcu Klasztoru Ojców Franciszkanów, w którym to 630 lat temu szlachta obradowała. Stamtąd barwny korowód rycerstwa, szlachty oraz mieszkańców Radomska i okolic przemaszerował na plac 3 Maja, gdzie wszyscy oczekiwali na przybycie Jadwigi.
Gdy nowy król przybył do swych podwładnych, Jadwidze wręczono dary, a giermkowie stoczyli walki. Zwycięzca został pasowany przez króla na rycerza. Na radomszczan przybyłych na plac 3 Maja czekały ponadto atrakcje - pokaz starodawnej broni, zawody łucznicze czy nauka tańca.
Inscenizację przygotowali aktorzy Miejskiego Teatru Źródło, uczniowie radomszczańskich szkół oraz Bractwo Rycerskie Ziemi Łęczyckiej "Signum Temporis".
Przypomnijmy. W Radomsku, w Klasztorze Ojców Franciszkanów, odbyły się dwa zjazdy szlachty. Tak zjazdy te opisane są w kalendarium Muzeum Regionalnego:
25 listopada 1382: Odbyło się w Radomsku spotkanie przedstawicieli szlachty z Wielkopolski i Małopolski, które przeszło do historii pod nazwą „Wiec Generalny Całego Królestwa Polskiego”. Główne obrady toczyły się w klasztorze OO. Franciszkanów, który był klasztorem królewskim. Szlachta całego królestwa poprzysięgła sobie braterskie przymierze i jednolite postępowanie. Na tym zjeździe postanowiono:
- wstrzymać się ze złożeniem hołdu wierności dla margrabiego Zygmunta uznając za królową i dochowując wierności tej córce Ludwika, która wraz z mężem zamieszka na stałe w Polsce
- bronić dóbr państwa i kościoła, jeśliby je w czasie bezkrólewia ktoś zamierzał naruszać
- zwalczać tych, którzy występowali przeciw tym postanowieniom
2 marca 1384: Zwołano do Radomska kolejny zjazd szlachty obydwu dzielnic (Wielkopolski i Małopolski) oraz przedstawicieli miast. Licząc się z dłuższym bezkrólewiem, podjęto postanowienia służące bezpieczeństwu powszechnemu. Starostom generalnym dodano do pomocy po 6 doradców ze szlachty i po 2 z miast. Winni oni byli złożyć przysięgę na wierność córkom królewskim. Nikt z nich nie miał prawa porozumiewać się z dworem na własną rękę, ani wydawać grodów obcym do chwili koronacji monarchini. Do tego też momentu zawieszono obsadę urzędów i zabroniono ubiegania się o nie na Węgrzech. Zawarto także porozumienie z Władysławem Opolskim, licząc na jego usługi jako mediatora na dworze. Do Węgier wysłano kolejne poselstwo, wyznaczając ostateczny termin przybycia Jadwigi na 29 maja 1384 r. W przypadku dalszej zwłoki zagrożono możliwością wyboru innego władcy.