Innowacyjność podczas Forum Przedsiębiorczości [wywiad]

Innowacyjność podczas Forum Przedsiębiorczości [wywiad]

O zbliżającym się Forum Przedsiębiorczości, Tomasz Kolmasiak rozmawia z Dorotą Krajewską – Trajdos, Wiceprezesem Regionalnej Izby Przemysłowo - Handlowej w Radomsku.

Tomasz Kolmasiak: Proszę opowiedzieć o poprzednich edycjach Forum Biznesu

Dorota Krajewska – Trajdos: Pierwsza edycja odbyła się w czerwcu 2017 roku i została poświęcona atrakcyjności inwestycyjnej powiatu radomszczańskiego. Gościem honorowym był wtedy profesor Grzegorz Kołodko. Natomiast ubiegłoroczne Forum dotyczyło partnerstwa publicznego – prywatnego. Naszym celem była popularyzacja PPP zarówno wśród partnerów prywatnych jak i publicznych, próba zachęcenia obu stron do korzystania z tej formuły oraz zdjęcia z niej pewnego negatywnego odium i narosłych przez ostatnie lata wątpliwości. Przede wszystkim zaś chcieliśmy przybliżyć tą tematykę okolicznym samorządom, które w niewielkim stopniu korzystają z tego narzędzia.

Co zapanowano w ramach tegorocznego Forum Biznesu?

Tematyka tegorocznego Forum będzie omawiana w trakcie dwóch paneli: I. Nowoczesne usługi dla biznesu i II. Gospodarka przestrzenna dziś i jutro. Wzorem poprzednich edycji  zaplanowaliśmy również punkty konsultacyjno – informacyjne, stoiska informacyjne. Pewnym novum będą warsztaty dla młodzieży m.in. w zakresie podnoszenia ich umiejętności cyfrowych, nabywania umiejętności wchodzenia na rynek pracy jeszcze w toku kształcenia, tworzenia dokumentów aplikacyjnych  oraz strategiczna gra „Planista”i dla wszystkich uczestników Trening motywacyjny: Komunikowanie i perswazja w biznesie.

Czym są nowoczesne usługi dla biznesu?

To jest temat bardzo szeroko pojęty i dotyczy zastosowania specyficznej, eksperckiej wiedzy w tworzeniu wartości dodanej w biznesie i polityce publicznej, nowoczesnych usług i inwestycji w kapitał ludzki. Pokazane zostaną przykłady innowacyjnych usług i sposoby korzystania ze wsparcia na inwestycje udzielanego na nowych zasadach (SSE). Poprzednim i tegorocznemu Forum przyświeca zasada dobierania takiej tematyki, która połączy przedsiębiorców z tymi, którzy tworzą warunki do inwestowania - czyli samorządowców. W myśl powiedzenia, że do tanga trzeba dwojga.

A jak ważny jest udział szkolnictwa zawodowego dla przedsiębiorców?

Edukacja zawodowa, zdobywanie kwalifikacji „szytych na miarę” i zgodnych z potrzebami lokalnego rynku pracy, to zagadnienia niezwykle istotne i trudne, z którymi mierzą się samorządy i przedsiębiorcy. Nie tylko lokalni. Będziemy rozmawiać o oczekiwaniach obu stron i o działaniach jakie mogą podjąć aby odbudować  etos, znaczenie i prestiż szkolnictwa zawodowego. Zostanie też zaprezentowane Technikum Automatyki i  Robotyki – innowacyjny projekt łączący edukację z biznesem  które powstaje na terenie  Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Szkoła będzie kształcić w specjalności, której nie ma jeszcze w klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego.

Jaki jest natomiast drugi temat, jaki będzie podejmowany w tym roku?

Zaproszeni przez nas prelegenci zaprezentują także kwestie dotyczące pozyskiwania środków finansowych z innych źródeł niż fundusze UE oraz jakże ważny temat jakim jest cyberbezpieczeństwo oraz koszty jakie z tytułu ataków hakerskich mogą ponosić firmy, które padły ich ofiarą. W odrębnym panelu omawiane będą kwestie gospodarowania przestrzenią – wskazywane skutki chaotycznego planowania a co za tym idzie rozpraszania zabudowy. O tym i m.in. o rewitalizacji, partycypacji społecznej powiedzą zaproszeni przez nas wybitni urbaniści i planiści. W szczególności jest on adresowany do samorządowców, przedsiębiorców i obywateli, którzy mogą dowiedzieć się o tym, że mają bezpośredni i pośredni wpływ na podejmowane przez radnych decyzje planistyczne.

Kto może uczestniczyć w Państwa imprezie?

Wstęp na Forum jest bezpłatny – ale poprzedzony obowiązkową rejestracją za pośrednictwem Formularza zgłoszeniowego. Ze względu na wielowątkową tematykę zależy nam na dotarciu do szerokiego grona potencjalnych uczestników. Do udziału w Forum zapraszamy młodzież z radomszczańskich szkół ponadgimnazjalnych: ZSE, ZSE-E, ZSP Nr 1, Młodzieżową Radę Miasta oraz Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kleszczowie, która weźmie udział w zaplanowanych dla nich warsztatach, dyskusji panelowej a przyszli geodeci – części dotyczącej Gospodarki Przestrzennej.

Dziękuje za rozmowę.

Więcej o:
forum forum przedsiębiorczości riph
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE