IMGW ostrzega: będzie wiało

IMGW ostrzega: będzie wiało

Do naszego kraju wkroczy niż wtórny, który przyniesie ze sobą silny wiatr oraz opady śniegu.

IMGW wydał dla naszego województwa ostrzeżenie 2 stopnia. Silnego wiatru należy się spodziewać wieczorem 18 stycznia oraz w nocy z 18 na 19 stycznia. Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 35 km/h do 45 km/h, z porywami do 90 km/h na północy i do 110 km/h na południu województwa, z południowego zachodu i zachodu. Przy opadach śniegu miejscami zawieje śnieżne.

Ostrzeżenie 2 stopnia mówi:

Przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne i zagrożenie życia. Niebezpieczne zjawiska w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego informuje, że ostrzeżenie zostało przekazane do Powiatowych Centrów Zarządzania Kryzysowego oraz innych instytucji i służb kryzysowych w województwie: policji, straży pożarnej, zakładów energetycznych, zarządców dróg, kolei. Wzmocniono również obsady Centrum Powiadamiania Ratunkowego 112 i Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Łodzi.

W związku z ostrzeżeniem Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego rekomenduje:
- ograniczenie podróżowania
- przygotowanie się na utrudnienia w ruchu drogowym i kolejowym (zaspy, słaba widoczność, śliska nawierzchnia, korki, objazdy, postoje)
- przygotowanie na awarie i brak prądu
- udzielanie pomocy potrzebującym (uwięzionym w pojazdach, mieszkaniach, zagrożonym wyziębieniem)
- ułatwienie przejazdu służbom ratunkowym i usuwającym awarie

- Niepokojące prognozy pogody przewidujące nadejście nad nasz region silnego wiatru, który nad Powiat Radomszczański dotrze w czwartek 18 stycznia, po południu były powodem zwołania Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Poszczególne służby potwierdziły, że przygotowały się na atak wiatru oraz usuwanie ewentualnych szkód, które spowoduje wichura oraz śnieżyce. O sytuacji powiadomione zostały też władze wszystkich gmin na terenie powiatu - informuje starostwo powiatowe.

Więcej o:
wiatr burza opady pogoda nawałnica
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE