Ile wynosi koszt instalacji pompy ciepła w domu?

Ile wynosi koszt instalacji pompy ciepła w domu?

Zastanawiasz się nad montażem pompy ciepła w domu? To bardzo dobre rozwiązanie, jeśli chcesz niemal do zera zredukować wydatki na ogrzewanie budynku, a jednocześnie zainwestować w ekologiczne urządzenie. Zastanawiasz się, jaki jest koszt pompy ciepła i od czego zależy? Dowiedz się więcej i sprawdź, jak obniżyć wysokość wydatku.

Instalacja pompy ciepła – to się opłaca!

Na początek najważniejsze: koszt pompy ciepła ponosisz tylko na początku, przy montażu urządzenia. Późniejsze korzystanie z niego nie wiąże się z dużymi wydatkami. 

Ok. 75% energii, którą pobiera urządzenie, pochodzi z naturalnych, odnawialnych i darmowych źródeł, czyli najczęściej z gruntu albo z powietrza. Pozostałe 25% to prąd potrzebny do zasilania systemu przetwarzania energii cieplnej. Jeśli jest on produkowany przez instalację fotowoltaiczną, koszty pompy ciepła do domu właściwie spadają do zera – wyjaśnia ekspert firmy Otwarta Energia. – Właśnie dlatego o początkowym koszcie instalacji pompy ciepła warto myśleć jak o długofalowej inwestycji. Jeden wydatek na instalację OZE przekłada się na możliwość ogrzewania domu bez dodatkowych opłat przez lata – dodaje.

Otwarta Energia zajmuje się montażem i serwisem pomp ciepła - dowiedz się więcej na ten temat na: https://otwartaenergia.pl/pompy-ciepla/

Jaki jest koszt instalacji pompy ciepła?

Nie da się podać jednej, konkretnej ceny instalacji pompy ciepła. Można jednak wskazać elementy, które mają wpływ na wysokość ostatecznego wydatku. Są to:

  • typ wybranego urządzenia – koszt pompy ciepła gruntowej wraz z instalacją będzie wyższy niż w przypadku zastosowania pompy powietrznej,
  • powierzchnia domu – koszt pompy ciepła do domu 100 m2 może być inny niż koszt pompy ciepła do domu 200 m2, ponieważ im większa powierzchnia do ogrzania, tym wyższa musi być moc generowana przez urządzenie. Nie jest to jednak tak proste przełożenie, jak może się wydawać. Dlatego lepiej warto mówić o zapotrzebowaniu budynku na energię, dla którego mają znaczenie np. typ zastosowanej termoizolacji czy stolarki okiennej; Po uwzględnieniu tych danych może się okazać, że w nowym budynku koszt pompy ciepła będzie niższy niż w budynku modernizowanym
  • jakość sprzętu – pompy ciepła renomowanych producentów mogą być nieco bardziej kosztowne, jednak na dłuższą metę pozwalają zaoszczędzić, ponieważ najczęściej są mniej awaryjne, bardziej wydajne i mają zapewnioną obsługę serwisową.

 

Wydatek na tę technologię oscyluje w okolicach kilkudziesięciu tysięcy złotych, choć konkretną informację o cenie warto uzyskać od ekspertów, którzy zajmą się wykonaniem projektu, doborem komponentów systemu i montażem. Ostateczny koszt może obniżyć skorzystanie z usług firmy, która kompleksowo zrealizuje całą inwestycję na każdym z etapów. 

Co jeszcze obniża koszt pompy ciepła?

Pompa ciepła to urządzenie, które wpisuje się w kategorię OZE. Dlatego na inwestycję w jej zainstalowanie można uzyskać wysokie dotacje

Warto wspomnieć przede wszystkim o pieniądzach do uzyskania w ramach rządowego programu Czyste Powietrze. Osoby, które zdecydują się na montaż pompy ciepła oraz fotowoltaiki, mogą liczyć nawet do 30 lub 37 tys. zł dofinansowania. Jeśli podejmiesz współpracę ze sprawdzoną firmą z branży OZE, jej specjaliści pomogą Ci również w skutecznym ubieganiu się o te środki. Warto więc poszukać wykonawcy fotowoltaiki i pomp ciepła, który może się pochwalić sukcesami na tym polu. Współpraca z takim partnerem pozwoli Ci czerpać maksimum korzyści z tej technologii przy optymalizacji kosztów. Coraz więcej mówi się też o programie Moje Ciepło, który będzie finansował zakup pomp ciepła do nowo budowanych domów.

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE