Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu ciężarowego?

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu ciężarowego?

Samochodem ciężarowym zgodnie z definicją umieszczoną w art. 2 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawa o ruchu drogowym nazywamy pojazd samochodowy, który został stworzony do przewozu ładunków. To określenie odnosi się również do samochodów ciężarowo-osobowych, które są konstrukcyjnie stworzone do przewozu ładunków i osób w liczbie od czterech do dziewięciu, wraz z kierowcą. Takim autem można poruszać się na drogach, dlatego podlega on obowiązkowemu ubezpieczeniu OC. Niestety ono w przypadku samochodów ciężarowych jest znacznie droższe. Z czego to wynika? Sprawdź!

Jaki jest koszt ubezpieczenia ciężarówki?

W związku z tym, że nie ma odgórnie narzuconych zasad naliczania składek na ubezpieczenie OC, to każdy zakład ubezpieczeniowy może samodzielnie ustalić, jaka będzie cena ochrony ubezpieczeniowej z jego polisy. Aby dowiedzieć się, jaka będzie cena ubezpieczenia samochodu ciężarowego, warto udać się bezpośrednio do siedziby ubezpieczyciela lub skorzystać z kalkulatora OC, dostępnego na przykład na stronie https://solidnyagent.pl.

Jeśli zależy Ci na tym, aby wykupić kompleksową ochronę i nieco zaoszczędzić, to rozważ zakup pakietu OC wraz z autocasco, Assistance, czy NNW u jednego ubezpieczyciela. Suma tych wszystkich ubezpieczeń najpewniej będzie wysoka, aczkolwiek wiedz, że zakup każdego ubezpieczenia indywidualnie wyszedłby znacznie drożej!

Co ma wpływ na cenę ubezpieczenia ciężarówki?

Tak naprawdę każde towarzystwo ubezpieczeniowe może zaoferować Ci zupełnie inną ofertę ubezpieczenia ciężarówki. Niezależnie jednak od tego, do którego się zgłosisz, na pewno zostaniesz zapytany o podobne kwestie, mające ogromny wpływ na cenę OC.

Mianowicie mowa tutaj o:

• danych kierowcy - dla ubezpieczyciela bardzo ważne jest, kto będzie użytkował samochód. Pod uwagę jest brane przede wszystkim doświadczenie, wiek, długość posiadania prawa jazdy oraz historia szkód. Na najwyższą cenę ubezpieczenia OC samochodu ciężarowego muszą nastawić się kierowcy poniżej 26. roku życia, którzy posiadają prawo jazdy nie dłużej niż 3 lata oraz oczywiście Ci, którzy nie mogą się pochwalić zniżkami za bezszkodową jazdę,

• danych samochodu - ubezpieczyciela na pewno zainteresuje to, czy chcesz ubezpieczyć samochód ciężarowy do 3,5 tony czy znacznie cięższy. Bardzo ważny jest też model pojazdu, jego wiek, pojemność silnika i wartość auta. Najczęściej ubezpieczenie OC dla aut do 3,5 tony jest tańsze niż dla tych powyżej 3,5 tony,

• miejscu użytkowania pojazdu - pracownicy ubezpieczalni na pewno zapytają o to, czy auto będzie wykorzystywane jedynie na lokalnym terenie, czy do transportu krajowego lub nawet międzynarodowego. Uwzględnia się również obecny i planowany przebieg. Jeśli w planach jest wiele kilometrów do zrobienia, to wzrasta ryzyko wypadku i tym samym cena składki OC,

• miejscu parkowania samochodu ciężarowego - jeśli będzie to strzeżony parking lub garaż, to zmniejsza się ryzyko kradzieży, czy aktów wandalizmu i tym samym obniża się koszt ubezpieczenia OC. Sytuacja wygląda odwrotnie, jeśli pojazd będzie parkowany w niezabezpieczonym miejscu,

• ewentualnych danych innych osób użytkujących pojazd ciężarowy - ubezpieczyciel będzie potrzebował informacji, czy ciężarówka będzie prowadzona przez inne osoby. Jeśli tak, to niezbędne będzie podanie ich danych, informacji o długości posiadania prawa jazdy, czy historii ubezpieczenia OC innego pojazdu. W przypadku braku takich danych opłata za OC będzie wyższa.

Najczęściej na wysokość składki ubezpieczenia samochodu ciężarowego nie ma wpływu forma własności pojazdu. Ciężarówki to bardzo drogie pojazdy, których zakup zwykle jest finansowany z kredytu lub są one brane w leasing, aczkolwiek dla większości ubezpieczycieli jest to bez znaczenia.

Podsumowanie

Reasumując, ubezpieczenie samochodu ciężarowego nie bez powodu kosztuje więcej - w skali roku te pojazdy pokonują dużo więcej kilometrów niż auta osobowe. Szczególnie ważne jest też to, że naprawa ciężarówek jest droższa. Ponadto w razie jakiejkolwiek kolizji czy wypadku spowodowanego przez kierowcę pojazdu ciężarowego, koszty związane z likwidacją szkód są znacznie większe. Dlatego nikogo nie powinno dziwić to, że polisa OC dla samochodu ciężarowego jest droga i co ważne - obowiązkowa.Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE