Mimo, iż żyją w swojej własnej, nieznanej rzeczywistości, na uboczu naszych codziennych spraw, dzięki specjalnej uroczystości przypominają nam wszystkim o swojej obecności.
Mimo, iż żyją w swojej własnej, nieznanej rzeczywistości, na uboczu naszych codziennych spraw, dzięki specjalnej uroczystości przypominają nam wszystkim o swojej obecności. Całkiem niedawno miały miejsce I Radomszczańskie Dni Autyzmu.
Wydarzenie to zostało zorganizowane dzięki osobom pracującym w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym. 4 kwietnia zainaugurowano ten specjalny czas seansem filmu w Miejskiej Bibliotece Publicznej „Tomek i ja”, który opowiada o chłopcu chorującym na autyzm. Kolejnego dnia w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym zaprezentowano spektakl „Czerwony kapturek", wystawę „Autyzm w obiektywie”, rozstrzygnięto konkursu plastyczny „Świat i ja” oraz przedstawiono prezentację multimedialną „Nasz autyzm, nasz świat”. Następnie uczestnicy obchodów Dni Autyzmu przy dźwiękach orkiestry dętej przemaszerowali pod budynek Starostwa Powiatowego, gdzie powitali ich nie tylko członkowie Zarządu Powiatu Radomszczańskiego, ale wszyscy, którzy w tym dniu chcieli wyrazić swoją solidarność z osobami dotkniętymi autyzmem.
Dziękując dyrekcji i pracownikom SOSW za organizację przedsięwzięcia, Starosta Robert Zakrzewski wyraził nadzieję, że Dni Autyzmu staną się w Radomsku wydarzeniem cyklicznym, z roku na rok rozszerzającą swoją formułę i przyczynią się do szerzenia wiedzy o autyzmie. Symbolicznie impreza zakończyła się wypuszczeniem w niebo błękitnych balonów.
Autyzm wciąż nie jest do końca rozszyfrowaną chorobą. Zdaniem specjalistów, autyzm zaburza zmysły – dla autystyka lód może parzyć, a cichy szept być głośnym krzykiem. Powoduje to znaczące trudności w widzeniu świata, uczeniu się, porozumiewaniu, utrudnia kontakty społeczne. Zaburzenia autystyczne mają bardzo zróżnicowany charakter o różnej głębokości oraz rodzajach zaburzeń.