I po powiatowym herbie

I po powiatowym herbie

Okazało się, że używany od blisko 20 lat herb Powiatu Radomszczańskiego jest nielegalny i nie posiada pozytywnej opinii Komisji Heraldycznej. Trzeba będzie go zmienić.

Obecnie używany herb Powiatu Radomszczańskiego ma błękitną tarczę i przestawia ceglany czerwony mur z dwoma wieżami – zwieńczone są trójzębnym krenelażem. W każdej z wież jest prostokątny otwór. Między niemi widnieje tarcza dwudzielna w słup – na prawym czerwonym polu jest lew srebrny, zaś na lewym srebrnym polu orzeł czarny – pod wspólną złotą koroną. W bramie otwartej stoi rycerz w srebrnej broi wsparty włóczniami, na głowie ma srebrny hełm bez ozdób.

Utworzenie samorządów powiatowych umożliwiło im na wyróżnianie się własną symboliką. I tak Powiat Radomszczański od 2000 roku posiada swój herb. Jednak jak się okazuje, nie posiada on pozytywnej opinii Komisji Heraldycznej.

- W latach, kiedy powstawała nasza samorządność, projektowaniem symboli zajmowały się biura, które wykorzystywały chęć posiadania własnych insygniów. Te powstawały one niczym z kapelusza – mówi przewodniczący Rady Powiatu Radomszczańskiego, Jacek Ciecióra.

Ustawa, która pozwalała na posiadanie herbu, nie precyzowała, jak ma wyglądać i do czego nawiązywać. „Nie było też żadnych informatorów, okólników ani wytycznych. W rezultacie samorządy problem próbowały rozwiązać same" - wyjaśnia w jednej z wielu publikacji dr hab. Henryk Seroka, historyk Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Jako ciało opiniodawczo-doradcze do spraw tej materii ustanowiono w 2000 roku komisję heraldyczną. Do tego czasu ten proces był poza wszelką kontrolą.

Temat powiatowego herbu wypłynął podczas prac związanych ze sztandarem. – Uznałem, że należy się spotkać z radnymi, bo dla mnie ważne jest, aby doprowadzić do legalizacji symboli Powiatu Radomszczańskiego – dodał przewodniczący.

Aby to zrobić trzeba jednak zacząć wszystko od początku.

– Musimy zdać się na specjalistów w dziedzinie heraldyki i weksylologii, którzy spełnią nałożone przez Komisję Heraldyczną oraz Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wymagania – zaznacza sekretarz powiatu Tomasz Kornacki.

 Prace w tej sprawie trwają i raczej znikome jest, aby udało się sprawę nad insygniami powiatowymi rozwiązać do końca tej kadencji.

Więcej o:
herb powiat radomszczański herb powiatu
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE