I LO z Radomska z rewizytą w Norymberdze

I LO z Radomska z rewizytą w Norymberdze Fot. Archiwum szkoły

Wyjazd do Norymbergi w południowych Niemczech w dniach 1-7 grudnia 2018 był drugą częścią projektu międzynarodowego realizowanego przez młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego w Radomsku i ich niemieckich partnerów z Hans-Sachs Gymnasium.

Radomszczańscy uczniowie mieli niesamowitą okazję poznać życie codzienne swoich niemieckich przyjaciół, jak i również ich system szkolnictwa poprzez uczestnictwo w zajęciach szkolnych. Program pobytu był również bardzo interesujący i napięty.

Młodzież poznała najpiękniejsze zakątki Norymbergi, miała okazję zobaczyć na żywo jeden z największych w Niemczech jarmarków bożonarodzeniowych, skosztować typowych dla tego regionu specjałów: 3-im-Weckla oraz Schäufele, zwiedziła zabytkowe bawarskie miasto Bamberg wraz z jego przepiękną starówką, która została wpisana na światową listę dziedzictwa kulturowego UNESCO, odbyła również nietypową lekcję historii w Centrum Dokumentu w Norymberdze, miejscu zjazdów NSDAP oraz gościła w fabryce pierników norymberskich „Lebkuchen Schmidt”, z których Norymberga słynie niemalże na całym świecie.

Wizyty w Radomsku i Norymberdze zaowocowały we wspaniałe wspomnienia i niecodzienne doświadczenia. Udowodniły, jak wiele łączy obydwa narody, a jak mało dzieli. Młodzież miała możliwość obcować z inną kulturą oraz rozwijać swoje umiejętności w zakresie języka angielskiego i niemieckiego. Z pewnością niektórym uczniom udało się zawrzeć międzynarodowe przyjaźnie, które przetrwają na dłużej. 

W przyszłym roku planowane są kolejne wymiany z Hans-Sachs Gymnasium z Norymbergi.  Szkolnymi koordynatorami projektu są: Justyna Broniszewska i Ulrich Pecher. Współpraca: Elżbieta Ozga, Anja Stephan, Miriam Gycha.

Więcej o:
i lo wymiana niemcy
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE