Najważniejsza nagroda XXVII Ogólnopolskiego Harcerskiego Festiwalu Artystycznego OPAL 2012 - Nagroda im. druhny Rosi - trafiła w ręce XVI Szczepu Hubalczycy.
Najważniejsza nagroda XXVII Ogólnopolskiego Harcerskiego Festiwalu Artystycznego OPAL 2012 - Nagroda im. druhny Rosi - trafiła w ręce XVI Szczepu Hubalczycy.
Nagroda im. druhny Rosi przyznawana jest corocznie od 1989 roku. Jej fundatorem jest Władysław Szleng - tata druhny Rosi Szleng, pomysłodawczyni OPALU. Na nagrodę składa się dyplom, pamiątkowy medal oraz nagroda pieniężna. Co roku przyznaniu nagrody towarzyszą ogromne emocje i łzy wzruszenia - dla radomszczańskich harcerzy jest to bowiem ogromne wyróżnienie i nagrodzenie ich całorocznej pracy.
Po ogłoszeniu wyników wszyscy Hubalczycy weszli na opalową scenę, wyhuśtali swojego komendanta - phm. Pawła Mękwińskiego, odebrali gratulacje i nagrodę, w prezencie otrzymali także piękny tort przygotowany specjalnie na tę uroczystość. Finałowym momentem - jak co roku - było odśpiewanie Ballady dla Druhny Rosi.
Nagrodę im. Druhny Rosi przyznają członkowie Komendy Hufca Radomsko. W roku 2012 postanowili nagrodzić Hubalczyków:
- Uznaliśmy, że system metodyczny funkcjonuje tam bardzo dobrze, Hubalczycy mają dobry, spójny system przekazywania drużyn, tworzenia zastępów, panują tam jasne zasady postępowania. Każda z drużyn działających w szczepie, w każdym pionie jest silna od dłuższego czasu, w tym roku było to szczególnie widocznie. Godna podziwu jest też aktywność członków szczepu, zaangażowanie w działania szczepu, jak i hufca. - tak wybór komendy argumentuje phm. Dominika Szwed-Kipigroch, komendantka Hufca Radomsko.
A co o nagrodzie mówią sami Hubalczycy?
- Trochę spodziewaliśmy się otrzymania Nagrody Rosi, bo włożyliśmy we wszystko sporo pracy. W tym roku powstała w naszym szczepie bardzo liczna drużyna wędrownicza, bo 15 osób przeszło z drużyny harcerskiej do wędrowniczej, a wiadomo że najlepiej się działa właśnie z wędrownikami, bo oni są już w miarę dojrzali. I było ich widać na polu służby. Zuchów też mamy dużo, około 25 osób, równie liczna jest 24 RDH Leliwa. Aktywnie działają także nasi instruktorzy. - mówi phm. Paweł Mękwiński, komendant XVI Szczepu Hubalczycy. I dodaje:
- Dla wszystkich osób w naszym hufcu ta nagroda jest bardzo prestiżowa, dostając ją wpisujemy się w historię OPALU. Szczepem jeszcze nigdy nie dostaliśmy nagrody Rosi, jest to dla nas bardzo nobilitujące.
- Ja osobiście może nie tyle co się spodziewałam, co liczyłam na to, bo widziałam że naprawdę kawał dobrej roboty w tym roku zrobiliśmy i gdzieś tam w głowie tworzyła mi się myśl, że może w tym roku dostaniemy Rosi. A wrażenia, to dalej lekkie niedowierzanie, ogromna radość i wszystkie pozytywne emocje. Bo to jednak największe wyróżnienie jakie może dostać środowisko w naszym Hufcu, więc aż duma rozpiera, że to właśnie My je dostaliśmy, że jestem częścią Hubalczyków. - mówi druhna Magdalena Siejba z Hubalczyków.
Historia XVI Szczepu Hubalczycy (żródło: www.30lecie.pl):
Pierwszą drużyną noszącą imię majora Hubala w Radomsku była 33 RDH.
Powstała ona we wrześniu 1982, a pierwszym drużynowy został Paweł Łopusiński. Początki były jak zwykle najtrudniejsze, brakowało dużej części umundurowania, które w tamtych czasach ciężko było zdobyć, oraz stałej siedziby, czyli harcówki. Wszelkie trudności udało sie przezwyciężyć dzięki Klubowi przy Zakładach Przemysłu Meblarskiego, którego zastępcą kierownika był wówczas dh. Zdzisław Gebauer. Klub ten zapewnił harcówkę, jak również umożliwił zorganizowanie prac zarobkowych na terenie zakładów, dzięki którym możliwe było zakupienie w składnicy harcerskiej pełnego umundurowania i wszystkich rzeczy potrzebnych do działalności drużyny. Szybki jej rozwój przyczynił sie do powstania kolejnych środowisk, z których pod koniec 1983 roku powstał Szczep . Otrzymał on numer XVI i od tamtej pory z kilkoma przerwami istnieje do dnia dzisiejszego.
Przewinęło się przez jego szeregi wiele drużyn. Począwszy od wspomnianej 33 RDH, poprzez 24 RDH, 19 RDHS, 10 RDHS, 18 Plut. „Jastrzębie”, 17 RDHs, XIX plut. „Sęp”, 25 RDH czy 17 GZ „Zielone Ufoludki”. Wszystkie te drużyny były bardzo mocnymi środowiskami naszego hufca. Zdobywały one laury nie tylko w nieistniejącej już Chorągwi Piotrkowskiej, ale również na arenie ogólnopolskiej. Jednymi z najważniejszych wyróżnień były nagrody dh Rosi, które Hubalczycy zdobywali 4 krotnie. W 1992 dla Zespołu „Duchy”, w 1993 dla 10 RDHS, w 1998 dla 17 RDHS i w 2009 roku dla 24 RDH „ Leliwa”.
Obecnie w XVI Szczepie Hubalczycy działają 3 drużyny i Krąg Instruktorski „Cień”. Są to 17 Gromada Zuchowa „Zielone Ufoludki”, 24 Radomszczańska Drużyna Harcerska „Leliwa” oraz 17 Radomszczańska Drużyna Wędrownicza.
Dotychczasowi laureaci Nagrody im. druhny Rosi:
2011 r. - XV "Błękitny" Szczep
2010 r. - 43 Radomszczańska Drużyna Harcerek "Płomienie".
2009 r. – 24 RDH „Leliwa”
2008 r. – XL Szczep „Czerwone Berety”
2007 r. – DziK.I. Krąg Instruktorski
2006 r. – XII DH „Zodiak”
2005 r. – 27 RDH „Coś”
2004 r. – 13 RDH „Bursztynowa 13″
2003 r. – 5 RDH i 42 RDH
2002 r. – 13 RDH „Czarna 13″
2001 r. – 43 RDH
2000 r. – 7 RDH „Dębina”
1999 r. – 27 RDH „Coś” i 13 RDH „Bursztynowa 13″
1998 r. – XV Błękitny Szczep
1997 r. – 17 RDH „Hubalczycy”
1996 r. – VII „Dębowy” Szczep
1995 r. – 4 RDHż
1994 r. – 7 RDH „Dębina”
1993 r. – 10 Drużyna Starszoharcerska
1992 r. – XV „Błękitny” Szczep
1991 r. – Zespół „Duchy” z XVI Szczepu „Hubalczycy”
1990 r. – Zespół „Słoneczny Układ” ze Szczepu przy SP nr 5
1989 r. – I Szczep „Jędrusie” – 7 RDH „Dębina”