Historia radomszczańskiego futbolu - już w maju premiera książki Kamila Rutkowskiego

Fot. M. Patalan

Kamil Rutkowski, kustosz radomszczańskiego muzeum, napisał książkę o historii piłki nożnej w Radomsku. Tej odrobinę zapomnianej, z lat 1945-1979, gdy RKS jeszcze nie istniał, a na piłkarskiej scenie w naszym mieście niepodzielnie królowali Czarni i Stal Radomsko. Naszemu portalowi opowiedział o tym, jak wyglądał futbol w pierwszych latach istnienia Polski ludowej.

- Chciałem skupić się na tym okresie powojennym, gdy zmienił się u nas system polityczny i realia sportu. Wszystko było wtedy centralnie sterowane i kluby podlegały pod instancje państwowe. Narzucano wtedy odgórnie, jak mają one działać. To jest okres trochę zapomniany przez radomszczan – mówi Kamil Rutkowski.

Jak dodaje, w pierwszych latach po wojnie w Radomsku istniało wiele pomniejszych klubów piłkarskich, z których jednak w wyniku fuzji i przekształceń wyodrębniły się dwa najważniejsze: Czarni i Stal Radomsko.

- Ten okres stalinowski przetrwały tylko dwa kluby, Stal Radomsko i Czarni Radomsko. To właśnie oni rywalizowali ze sobą przez kilkadziesiąt lat, aż do utworzenia RKS-u Radomsko – mówi Rutkowski. Nowy, miejski klub powstał z fuzji tych dwóch zespołów i istniał mniej więcej do połowy lat dwutysięcznych, kiedy z powodu długów musiał wycofać się z rozgrywek ligowych.

Obejrzyj film

 

Do tradycji Radomszczańskiego Klubu Sportowego nawiązuje jednak grający obecnie w trzeciej lidze Radomszczański Kolektyw Sportowy, zbudowany na bazie uczniowskiego UKS Mechanik Radomsko (w 2017 r. zarząd podjął decyzję o zmianie nazwy i odłączeniu klubu od technikum mechanicznego).

- Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z moimi planami, nie wykluczam, że w przyszłości ukaże się druga część, która będzie opowiadała o RKS-ie Radomsko, a zakończy się na schyłku jego działalności. Wtedy, niestety, klub zbankrutował i przestał na moment funkcjonować – dodaje Rutkowski.

Premiera książki odbędzie się w drugiej połowie maja. Jej wydawcą jest Muzeum Regionalne, tam również radomszczanie będą mogli ją zakupić. Planowany pierwotny nakład wyniesie ok. 300 egzemplarzy.

Zasubskrybuj nasz kanał na You Tube, żeby nie przegapić nowych relacji wideo!

Więcej o:
futbol piłka nożna czarni radomsko stal radomsko rks radomsko historia muzeum regionalne kamil rutkowski
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE