Kamil Rutkowski, kustosz radomszczańskiego muzeum, napisał książkę o historii piłki nożnej w Radomsku. Tej odrobinę zapomnianej, z lat 1945-1979, gdy RKS jeszcze nie istniał, a na piłkarskiej scenie w naszym mieście niepodzielnie królowali Czarni i Stal Radomsko. Naszemu portalowi opowiedział o tym, jak wyglądał futbol w pierwszych latach istnienia Polski ludowej.
- Chciałem skupić się na tym okresie powojennym, gdy zmienił się u nas system polityczny i realia sportu. Wszystko było wtedy centralnie sterowane i kluby podlegały pod instancje państwowe. Narzucano wtedy odgórnie, jak mają one działać. To jest okres trochę zapomniany przez radomszczan – mówi Kamil Rutkowski.
Jak dodaje, w pierwszych latach po wojnie w Radomsku istniało wiele pomniejszych klubów piłkarskich, z których jednak w wyniku fuzji i przekształceń wyodrębniły się dwa najważniejsze: Czarni i Stal Radomsko.
- Ten okres stalinowski przetrwały tylko dwa kluby, Stal Radomsko i Czarni Radomsko. To właśnie oni rywalizowali ze sobą przez kilkadziesiąt lat, aż do utworzenia RKS-u Radomsko – mówi Rutkowski. Nowy, miejski klub powstał z fuzji tych dwóch zespołów i istniał mniej więcej do połowy lat dwutysięcznych, kiedy z powodu długów musiał wycofać się z rozgrywek ligowych.
Obejrzyj film
Do tradycji Radomszczańskiego Klubu Sportowego nawiązuje jednak grający obecnie w trzeciej lidze Radomszczański Kolektyw Sportowy, zbudowany na bazie uczniowskiego UKS Mechanik Radomsko (w 2017 r. zarząd podjął decyzję o zmianie nazwy i odłączeniu klubu od technikum mechanicznego).
- Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z moimi planami, nie wykluczam, że w przyszłości ukaże się druga część, która będzie opowiadała o RKS-ie Radomsko, a zakończy się na schyłku jego działalności. Wtedy, niestety, klub zbankrutował i przestał na moment funkcjonować – dodaje Rutkowski.
Premiera książki odbędzie się w drugiej połowie maja. Jej wydawcą jest Muzeum Regionalne, tam również radomszczanie będą mogli ją zakupić. Planowany pierwotny nakład wyniesie ok. 300 egzemplarzy.