Historia mieszanych sztuk walki. Co warto wiedzieć?

Historia mieszanych sztuk walki. Co warto wiedzieć? Fot. freepik.com

Mieszane sztuki walki, czyli MMA nie są wymysłem współczesnego świata, ponieważ ich historia sięga już czasów starożytnych, choć tak naprawdę dyscyplina ta rozwinęła się w XXI wieku. Obecnie mieszane sporty walki przykuwają uwagę widzów z całego świata i stały się bardzo popularne. Dzięki temu coraz częściej organizowane są gale MMA z udziałem już nie tylko profesjonalnych sportowców, ale nawet influencerów czy innych znanych osób, które jednak na co dzień niewiele mają wspólnego ze światem sportu. Kiedy tak naprawdę narodził się fenomen MMA i jaka jest historia mieszanych sztuk walki? Podpowiadamy.

Czym jest MMA?

Wiele osób, kiedy po raz pierwszy ogląda gale MMA, nie do końca zdaje sobie sprawę z tego, z jaką dyscypliną sportu ma w takim momencie do czynienia, a także, jakie obowiązują w niej zasady. MMA to inaczej mixed martial arts, czyli mieszane sztuki walki. To dyscyplina sportowa, w której zawodnicy mogą używać do walki różnych technik. Zazwyczaj znane są one z innych dyscyplin, takich jak na przykład jujitsu, box czy judo. Dlatego podczas walki zawodnicy mogą korzystać z różnych technik, aby obalić przeciwnika. Ważne jest jednak, by nie powodowały one poważnych i trwałych obrażeń, a także nie zagrażały jego życiu. MMA jest obecnie bardzo popularną dziedziną sportu. Dlatego organizuje się wiele gal mieszanych sztuk walki. Wiele osób ogląda takie widowiska i kibicuje ulubionym sportowcom. Więcej dowiesz się na blog.etoto.pl

Historia mieszanych sztuk walki

Mimo że obecnie MMA stało się bardzo popularne i wiele osób uważa ten sport za nową dziedzinę, to jednak tak naprawdę historia MMA sięga czasów starożytności. Pierwsza forma mieszanych sztuk walki nosiła nazwę pankrationu i była dyscypliną sportową w starożytnej Grecji stanowiącą połączenie zapasów oraz boksu. Została włączona do programu Igrzysk Olimpijskich w 648 roku przed naszą erą. Współczesna historia MMA sięga XIX i XX wieku. To w latach 20. XX wieku po raz pierwszy w Brazylii zorganizowano zawody vale tudo, które w tłumaczeniu oznaczają “wszystko można”, co świetnie oddaje charakter tej walki. 

Reguły vale tudo były zbliżone do reguł pankrationu. Dlatego zawodnicy najczęściej walczyli na gołe pięści bez ograniczeń czasowych czy bez podziału na kategorie wagowe. Z kolei w 1993 roku w amerykańskim Denver odbyły się zawody UFC1, których celem była konfrontacja różnych sztuk i stylów walki. Dlatego wzięli w nich udział zawodnicy uprawiający różne sporty walki, a więc bokserzy, zapaśnicy, kickbokserzy, zawodnicy jujitsu czy sumo. Walczono wówczas w ośmiokątnej klatce, a reguły zabraniały jedynie wsadzania palców do oczu oraz gryzienia. Czas nie był liczony, a zawodnicy nie byli oceniani przez sędziów. Prawdziwy rozkwit mieszanych sztuk walki nastąpił jednak w XXI wieku za sprawą licznie organizowanych gali i bez wątpienia do ich popularności przyczyniła się telewizja, która rozpowszechniła tę dyscyplinę, podpisując kontrakty z organizacjami UFC i Pride FC.

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE