Święto Hufca to cykliczna impreza organizowana przez radomszczańskich harcerzy. W tym roku odbyła się ona 8 czerwca, w piątek.
Święto Hufca to cykliczna impreza organizowana przez radomszczańskich harcerzy. W tym roku odbyła się ona 8 czerwca, w piątek.
Impreza ta nawiązuje do narodzin radomszczańskiego harcerstwa. Ponad 97 lat temu odbyło się spotkanie założycielskie skautingu w Radomsku. Więcej na ten temat można przeczytać w tym miejscu. Co roku Święto Hufca jest momentem podsumowań a także chwilą, kiedy kilkaset osób może się ze sobą zintegrować oraz świetnie bawić.
Zawody sportowe i impreza na orientację
Od samego rana harcerze rywalizowali w różnego rodzaju konkurencjach. Najmłodsi uczestniczyli w turnieju piłkarskim. Zwyciężyła 14 Gromada Zuchowa "Błękitne Ludki".
Odbyła się również impreza na orientację. w różnych punktach naszego miasta na harcerzy czekały zadania. Trzeba było m.in. w bibliotece na podstawie wystawy odpowiedzieć na zadane pytania, na mieście przeprowadzić sondę na temat pożyteczności pracy harcerzy. Ciekawym zadaniem było również stworzenie pocztówki z okazji Święta Hufca. Po podsumowaniu, w tej rywalizacji najlepsze okazały się harcerki z 4 Radomszczańskiej Drużyny Harcerek.
Sporo emocji wzbudzał także turniej siatkarski, odbywający się na hali sportowej. Te zmagania podzielone zostały na dwie kategorie. W kategorii przeznaczonej dla harcerzy najlepsza okazała się 5 Radomszczańska Drużyna Harcerzy. 2 miejsce zajęła 37 RDH "Ponurczycy", trzecie - 7 RDH, a czwarte - "Bursztynowa Trzynastka".
W kategorii dla wędrowników najlepszy okazał się zespół Młodych Wilków. Drugie miejsce zajęła "Czarna Trzynastka", trzecie - 14 Drużyna Wędrownicza z Kamieńska, a czwarte - 24 RDH "Leliwa".
Wyróżnienia i podziękowania
Wśród uczestników apelu byli instruktorzy, którzy mają za sobą wieloletnią służbę instruktorską. Harcmistrz Marian Stalka - 53 lata, hm. Zdzisław Gebauer - 50 lat, hm. Marianna Stalka 49 lat, hm. Andrzej Zając - 49 lat, hm. Stefan Bebłociński - 30 lat, hm. Anna Zatoń - 25 lat, phm. Zbigniew Sąciński - 25 lat. Tym instruktorom uroczyście podziękowano w rozkazie. Co ważne, w dalszym ciągu pracują oni na rzecz ZHP i są ogromnymi autorytetami dla młodszych stażem.
Komendantka hufca phm. Dominika Szwed-Kipigroch podziękowała także bardzo zaangażowanemu w rozwój stanicy harcerskiej w Białym Brzegu druhowi Andrzejowi Ostrowiczowi.
Na apelu wręczono odznaki Ruchu Przyjaciół Harcerstwa. Otrzymali je Małgorzata Borek z Muzeum Regionalnego im. S. Sankowskiego, Janusz Kamiński (Drukarnia Kamińskich) oraz Arkadiusz Szczegodziński. Odznaka Ruchu Przyjaciół Harcerstwa przyznawana jest osobom niezrzeszonym, które w szczególny sposób angażują się, pomagają i pracują na rzecz Związku Harcerstwa Polskiego. Podziękowania złożono w rozkazie także osobom i instytucjom wspierającym radomszczańskie harcerstwo - staroście Robertowi Zakrzewskiemu, państwu Barbarze i Longinowi Mickiewiczom (właścicielom firmy Milo), Elżbiecie Kwiatkowskiej (dyrektor Miejskiego Domu Kultury), Łukaszowi Twardowskiemu (członek Ochotniczego Sztabu Ratownictwa Pabianice Oddział w Radomsku), Henrykowi Barda (właściciel firmy Barda) oraz Piotrowi Garwolskiemu (dyrektor firmy Probud).
Decyzją Przewodniczącego Związku Harcerstwa Polskiego z 25 maja, przyznano Brązowy Krzyż za Zasługi dla ZHP dwóm instruktorom z naszego hufca - phm. Pawłowi Dudkowi oraz phm. Jackowi Pawelcowi. Krzyż za Zasługi to najwyższe odznaczenie w Związku Harcerstwa Polskiego. Paweł Dudek jest obecnie zastępcą komendanta hufca ds. rozwoju i wizerunku oraz komendantem XIII "Czarnego" Szczepu, a Jacek Pawelec przewodniczącym hufcowej komisji rewizyjnej. Krzyże wręczył członek Rady Naczelnej ZHP hm. Łukasz Więcek.
Pochwały za wzorową pracę na funkcji członka komendy hufca przyznano dh. Izabeli Kawce (skarbnik hufca) oraz phm. Piotrowi Jaworskiemu (zastępca komendanta ds. organizacyjnych).
Podczas apelu przedstawiciel ESBANKU Banku Spółdzielczego wręczył także symboliczne czeki dla jednostek, które w wyniku konkursu grantowego przedstawiły najlepsze pomysły na wykorzystanie tzw. małych grantów. Już po raz kolejny harcerze z radomszczańskiego hufca mogli zrealizować swoje pomysły na działania dzięki wsparciu finansowemu Mecenasa Hufca, którym jest wspomniany bank.
Dobrzy i Najlepsi Drużynowi
Kulminacją Święta Hufca jest zawsze przyznanie tytułów Dobrych i Najlepszych Drużynowych. Decyzję tę podejmuje komenda hufca. W tym roku przed ostatecznym werdyktem (który do chwili odczytania na apelu jest tajemnicą), głosować na dobrych i najlepszych mogli również drużynowi.
Dobrymi Drużynowi w roku harcerskim 2011/12 zostali:
- ćwik Mateusz Więcławek (drużynowy 14 DW z Kamieńska)
- samarytanka Milena Nadolna (drużynowa 43 RDH "Płomienie")
- Harcerz Orli Przemysław Kurc (drużynowy 24 RDH "Leliwa")
- samarytanka Emilia Rożniatowska (drużynowa 8 DH "Nastia" z Kamieńska)
- samarytanka Paulina Tkacz (drużynowa 6 DH z Płoszowa)
- samarytanka Aleksandra Powązka (drużynowa 27 RDH "Coś")
- przewodnik Agata Kołodziejska (drużynowa 7 RDH "Dębina")
- przewodnik Karolina Majczak (drużynowa 1 GZ "Dębowe Królestwo")
- przewodnik Joanna Filipowska (drużynowa 12 GZ "Weseli Włóczykije")
- przewodnik Magdalena Wolska (była drużynowa 13 RDH "Bursztynowa Trzynastka").
Najlepszymi Drużynowymi w roku harcerskim 2011/12 zostali:
- samarytanka Monika Grzejszczak - drużynowa 17 Gromady Zuchowej "Zielone Ufoluki"
- ćwik Jakub Wojtasik - drużynowy 5 Radomszczańskiej Drużyny Harcerzy
Monika jest studentką pedagogiki na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego. Kuba jest uczniem II Liceum Ogólnokształcącego w Radomsku.
Specjalne nagrody otrzymali także drużynowi z Kamieńska i Przedborza. Ćwik Mateusz Więcławek otrzymał nagrodę za rozwój harcerstwa w Kamieńsku, a ćwik Piotr Szafrański za rozwój harcerstwa w Przedborzu. Nagrody te współfinansowali burmistrzowie tych miast.
Tymczasem na piłkarskich mistrzostwach Europy...
Święto Hufca odbyło się w tym samym dniu, w którym nastąpiła inauguracja piłkarskich mistrzostw Europy. Wbrew przewidywaniom (także w komentarzach na naszym portalu), organizatorom udało się jednak zakończyć uroczysty apel przed rozpoczęciem meczu Polaków z Grekami. Zostało to nawet w zabawny sposób podkreślone podczas apelu, gdy ostatnią komendą były słowa - "Całość baczność! Po zakończeniu uroczystego apelu z okazji Święta Hufca, do swoich domów na oglądanie Mistrzostw Europy w piłce nożnej ROZEJŚĆ SIĘ!". Rzeczywiście po apelu spora część harcerzy rozeszła się do swoich domów. Ci którzy zostali, mogli poczęstować się pysznym tortem w kształcie harcerskiego nakrycia głowy - rogatywki.
Impreza odbyła się dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Miasta Radomska, w ramach realizacji zadania publicznego "Pracownia twórczych zmian".
Prosimy o pozostawianie komentarzy na temat danego artykułu.
Komentarze nie tyczące się danego wątku będą usuwane.