Gruz – czym jest i jak skutecznie się go pozbyć?

Gruz – czym jest i jak skutecznie się go pozbyć?

Gruz to nieodłączny towarzysz każdego przedsięwzięcia budowlanego. Niezależnie czy mówimy tutaj o remoncie mieszkania czy budowie domu jednorodzinnego, prawdopodobieństwo jego wytworzenia jest naprawdę wysokie. Pojęcie gruzu budowlanego traktowane jest przez wielu naprawdę szeroko. Jeżeli jednak miałoby się sprowadzić je do jednej definicji, mówiłaby ona o tym, że gruz budowlany stanowi rozkruszone fragmenty różnych konstrukcji, najczęściej wykonanych z betonu, cegieł bądź ceramiki. Gruz rozdziela się na dwie grupy: czysty i zmieszany. W pierwszej znajdują się fragmenty bez domieszek (lub z dopuszczalnymi ilościami powłok, klejów, zapraw i siatek). Druga grupa obejmuje odpady, które są w większym stopniu zanieczyszczone różnego rodzaju domieszkami; nierzadko gruz zmieszany mieści w sobie również opakowania, płyty, fragmenty materiałów izolacyjnych, ziemię oraz piasek. Istotną kwestią, jakiej rozważania często podejmują się osoby przeprowadzające remont, jest pozbycie się gruzu. Co takiego należy z nim zrobić, aby nie otrzymać horrendalnie wysokiego mandatu? Postanowiliśmy odpowiedzieć na to pytanie.

Co zrobić z niepotrzebnym gruzem?

Legalne metody na wywóz odpadów budowlanych

Gruz może zostać wykorzystany przez nas na szereg różnych sposobów. Niektórzy używają gruzu do wykonania podjazdu czy ścieżki na działce, jednak nie każdy potrzebuje odpadów budowlanych. W przypadku, gdy nie potrzebuje się gruzu, można go nieodpłatnie oddać do PSZOK-u – Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Tego typu instytucja działa w każdej gminie i umożliwia mieszkańcom pozbycie się gruzu w bezpieczny, a przy tym legalny sposób. Nie jest to jednak jedyne wyjście. Kolejną metodą jest skorzystanie z usług prywatnej firmy, która fachowo zajmuje się odbiorem oraz utylizacją gruzu. Przykładem takiego przedsiębiorstwa są Kontenery Wilk, oferujące podstawienie kontenerów oraz wywóz odpadów budowlanych. Szukając firmy prywatnej, warto upewnić się, że posiada ona niezbędne zezwolenia pozwalające jej na prowadzenie konkretnej działalności. Takie rozwiązanie stanowi jeden z najlepszych sposobów ku temu by mieć pewność, że gruz zostanie odpowiednio zutylizowany, wraz z zastosowaniem profesjonalnych metod. Postępując odpowiedzialnie z gruzem, jednocześnie dba się o dobro środowiska naturalnego oraz czystość otoczenia. Masz przed sobą remont lub budowę? Teraz już wiesz, gdzie lub do kogo udać się z niepotrzebnym gruzem!

Co grozi za nieprawidłowe postępowanie z gruzem?

Niestety, mimo szeregu legalnych opcji, wciąż dochodzi do sytuacji, w których osoby prywatne czy przedsiębiorcy decydują się na wywóz gruzu do lasu, jeziora czy w zupełnie nieprzystosowane do tego miejsce. Takie działanie jest nie tylko nieodpowiedzialne, lecz również karalne. Gruz zmieszany zawiera często szkodliwe substancje, które są w stanie wniknąć w glebę czy wodę, skutecznie zanieczyszczając okolicę. Co więcej, za wywóz odpadów budowlanych do niedozwolonego miejsca czeka kara, której wysokość może sięgać nawet kilku tysięcy złotych. Zamiast kombinować, a potem mierzyć się z konsekwencjami swoich działań, o wiele rozsądniej jest skorzystać z którejś z legalnych metod – nie tylko oszczędzi się nawet tysiące złotych, lecz również nie będzie się odpowiedzialnym za ewentualne szkody dla środowiska.

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE