Godzina Kodowania w Reymontówce

Godzina Kodowania w Reymontówce Fot. Urząd Miasta

Godzina Kodowania (The Hour of Code), organizowana w ramach Tygodnia Edukacji Informatycznej (Computer Science Education Week), jest największą inicjatywą edukacyjną w historii, adresowaną do uczniów, nauczycieli i innych osób z całego świata.

Realizację tegorocznego przedsięwzięcia rozpoczęto udziałem w II spotkaniu Lokalnych Klubów Kodowania „Linku do przyszłości.Zaprogramuj swoją karierę".

W dniach 1 i 2 grudnia 2017 r. odbyło się spotkanie koordynatorów i trenerów Lokalnych Klubów Kodowania przygotowane przez Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, zespół programu „Link do przyszłości”. Kolejne działania to już praca uczniów i nauczycieli, niezależnie od poziomu kształcenia.

W Mikołajki, 6 grudnia 2017 r., uczniowie Reymontówki bawili się w świąteczne kodowanie, tzw. „Christmas Coding”. Godzina Kodowania nie ominęła „pierwszaków”, uczniowie podnosili swoje umiejętności programistyczne z code.org przerabiając Kurs 1. Godzina kodowania jest bowiem dostępna dla wszystkich. Jednogodzinne samouczki są dostępne w ponad 40 językach. Nie jest też wymagane wcześniejsze doświadczenie.

Natomiast podczas zajęć pt. „Tajemnicza wiadomość” uczniowie dowiedzieli się, iż komputery tłumaczą każdy fragment dostarczonej im informacji na własny język zwany kodem binarnym,  za pomocą tego narzędzia zakodowali życzenia świąteczne i to po angielsku.

Do akcji Muzyczna Godzina Kodowania dołączyły również przedszkolaki na zajęciach muzycznych. Najpierw dzieci kodowały strzałkami trasę podróży Pani Nutki w muzycznym labiryncie, potem w tańcu odczytywały czynności Robota Samby, a na koniec realizowały ruchem rytmiczne wzory kolorowych nutek.

W ramach Godziny Kodowania na zajęciach Scratchersów grupy Mamus uczniowie tworzyli Świąteczną Kartkę Bożonarodzeniową z zastosowaniem niemal wszystkich poznanych poleceń i konstrukcji języka. Młodzież zastosowała wgrywanie plików dźwiękowych, plików graficznych, klonowanie postaci, elementy ruchu, modyfikacje kostiumów, wyglądu i efektów.

Na różnych poziomach kodowali uczniowie klas drugich i trzecich szkoły podstawowej. Wspólnie z Anną i Elsą odkrywali magię i piękno lodu - za pomocą kodu lepili płatki śniegu i malowali wzory mknąc na łyżwach, używali bloczków kodu, aby zabrać Aleksa i Steve’a na wycieczkę po świecie Minecraftu, programowali droidy i tworzyli własną grę Gwiezdnych Wojen w odległej galaktyce.

Młodzież z klas piątych i szóstych szkoły podstawowej oraz drugich gimnazjum włączyła się w globalną inicjatywę Godzina Kodowania, która umożliwiła młodym ludziom nauczenie się podstaw kodowania w trakcie Tygodnia Edukacji Informatycznej (Computer Science Education Week).

Pieczę nad działaniami sprawowała Alina Płaszczyńska.

Info: Urząd Miasta w Radomsku

Więcej o:
psp nr 4 kodowanie europejski tydzień kodowania
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE