Gmina Gomunice – jakie są plany inwestycyjne na 2019 rok?

Gmina Gomunice – jakie są plany inwestycyjne na 2019 rok?

Gmina Gomunice za sprawą wójta Pawła Olejniczaka, wiedzie zdecydowanie prym w całym powiecie radomszczańskim w skutecznym pozyskiwaniu środków zewnętrznych na inwestycje. Już udało się wiele zrobić, jak chociażby dzienny punkt opieki dla dzieci do lat 3, mieszkania socjalne, czy też zainstalowanie paneli fotowoltaicznych na ponad stu domach w gminie. A jakie inwestycje szykują się w gminie w 2019 roku?

Drogi w remoncie w 2019 – DK nr 91 oraz ulica Wojska Polskiego

W planach inwestycyjnych na 2019 roku w budżecie gminy Gomunice zapisano m.in. wykonanie oświetlenia przy drodze krajowej nr 91 na Wielkim Borze oraz przebudowę drogi gminnej, czyli ulicy Wojska Polskiego w miejscowości Gomunice wraz z chodnikami i budową kanalizacji deszczowej. Gmina na te cele pozyska dofinansowanie ze środków krajowych.

- Jest już rozstrzygnięty wniosek i wyłoniony wykonawca na oświetlenie przy drodze krajowej numer 91 na Wielkim Borze. Mamy złożony wniosek na nowy program rządowy, jeśli chodzi o rozbudowę infrastruktury drogowej lokalnej. Czekamy na rozpoczęcie rozbudowy ulicy Wojska Polskiego, ponieważ w Ministerstwie Infrastruktury zatwierdzone są listy i czekamy. A na etapie Urzędu Wojewódzkiego byliśmy z wnioskiem na tę inwestycję na pierwszym miejscu. To jest projekt na ponad 1,2 mln zł, gdzie połowę stanowi dofinansowanie
- mówił nam wójt Paweł Olejniczak.

Nowe przedszkole, termomodernizacja szkoły, budowa sali gimnastycznej

Natomiast dzięki dofinansowaniu pochodzącemu zarówno ze środków krajowych, jak i unijnych, szykują się duże zmiany w szkołach. Mianowicie Szkoła Podstawowa w Chrzanowicach przejdzie termomodernizację dzięki środkom unijnym. Drugi projekt w tej placówce dotyczyć będzie wybudowania przy niej sali gimnastycznej, na którą gmina chce pozyskać dofinansowanie ze środków krajowych, bowiem już złożony jest wniosek do Ministerstwa Sportu. Łączny koszt tej inwestycji to prawie 4 mln zł. Natomiast z dofinansowania unijnego szykuje się również budowa przedszkola w Gomunicach w technologii pasywnej, czyli w ściśle określonych zasadach podczas projektowania i budowania obiektu, którego celem jest zapewnienie bardzo niskiego zapotrzebowania na energię do celów grzewczych. Inaczej rzecz ujmując, ograniczenie kosztów utrzymania obiektu przez likwidację rachunków za energię.

- Mamy również złożony wniosek na budowę budynku przedszkola w systemie pasywnym. Obroniliśmy w drugim proteście ten wniosek, w związku z czym czekamy na rozstrzygnięcie. I mamy złożony wniosek w Ministerstwie Sportu na budowę sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej w Chrzanowicach. A w czwartym kwartale składamy wniosek na termomodernizację tej szkoły, która obejmie również montaż instalacji ogrzewania, nową elektrykę. Kwota tego zadania to prawie 2 mln zł. Natomiast z Regionalnego Programu Operacyjnego, najnowszy projekt to „Więcej wiem, więcej potrafię” na kształcenie ogólne dla dwóch szkół za prawie 1 mln zł dofinansowania
- mówił Paweł Olejniczak.

Budowa kanalizacji za ponad 12 mln zł

Kolejną bardzo dużą inwestycją będzie budowa kanalizacji w gminie. Wniosek na kanalizację obejmuje trzy lokalizacje: w Gomunicach to cała ulica Kopernika wraz z przyległymi ulicami, czyli ulice: Cicha, Strażacka, Leszka Czarnego, Teligi i Zaciszna, osiedle leśne w Kletni i całe Słostowice. Kosztorys wynosi ponad 12 mln zł, dofinansowanie ma pochodzić z środków unijnych.

- Mamy również złożony wniosek na kanalizację na bardzo dużą kwotę, bo na aż 12 mln zł, rozłożone na trzy lata. Także jeśli uda się dostać na te wszystkie działania środki, to mamy co robić przez najbliższe trzy lata
- podsumował Paweł Olejniczak.

Natomiast w ramach programu „Odnawialne źródła energii” jak do tej pory na terenie gminy za ponad 1,2 mln zł dofinansowania z Urzędu Marszałkowskiego na ponad stu domach w całej gminie zamontowano panele fotowoltaiczne – solary, których instalacja w tym roku się zakończy. OZE stanowią ważny element współczesnego budownictwa domów jednorodzinnych. Nowoczesne pompy ciepła i wydajne panele fotowoltaiczne wpływają na realne zmniejszenie kosztów eksploatacji budynków.

Oprócz tego z Regionalnego Programu Operacyjny (RPO) powstały: Akademia Smyka, czyli dzienny punkt opieki dla dzieci do lat 3 za ponad 600 tys. zł dofinansowania, oraz mieszkania socjalne dzięki przebudowie zdegradowanego budynku byłej szkoły w miejscowości Kocierzowy za ponad 1,4 mln zł dofinansowania. Z programu Rozwoju Obszarów Wiejskich wybudowana została ulica Wolności w Gomunicach za ponad 300 tys. zł dofinansowania. Natomiast dzięki środkom z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska m.in. podpisana została niedawno umowa na nasadzenia w sumie tysiąca drzew i krzewów w trzech miejscach na terenie gminy. Natomiast bilans nasadzeń obejmujący również poprzednią kadencje to ponad 1,5 tysiąca drzew i krzewów rozlokowanych w różnych częściach gminy.

Więcej o:
gomunice inwestycje 2019 przedszkole gomunice kanalizacj gomunice termomodernizacja szkoły chrzanowice odnawialne źródła energii
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE