Gmina Gomunice. „Chrzanowickie Miśki” w ostatni dzień karnawału dały o sobie znać

Gmina Gomunice. „Chrzanowickie Miśki” w ostatni dzień karnawału dały o sobie znać

Dziś (25 lutego) kończy się okres karnawału. W gminie Gomunice, dzięki „Chrzanowickim Miśkom” o tradycji nie zapomniano. Jak co roku było miło i wesoło. Nikt przed „Chrzanowickimi Miśkami” nie zatrzasnął drzwi. W zabawę włączył się również wójt gminy Gomunice, Paweł Olejniczak.

Ostatnie dni karnawału od tłustego czwartku do wtorku następnego tygodnia to tak zwane ostatki. Następny dzień – Środa Popielcowa – oznacza początek Wielkiego Postu i oczekiwania na Wielkanoc. W Ostatki urządza się ostatnie huczne zabawy, bale przed nadchodzącym okresem wstrzemięźliwości.

Tak tradycja zachowała się również w gminie Gomunice. Staropolskie, piękne zwyczaje, szczególnie kultywują mieszkańcy Chrzanowic, gdzie Miś upleciony ze słomy, wraz ze swoimi pomocnikami odwiedza każde gospodarstwo. Jego wykonanie jest bardzo pracochłonne i zajmuje wiele godzin. Jest to tym trudniejsze, że trzeba go corocznie wykonać od nowa. To właśnie od tej czołowej postaci chrzanowiccy przebierańcy nazywani są „Miśkami”.

Ta wesoła gromada, krocząc od domu do domu kończy wędrówkę w miejscowej remizie OSP, gdzie czekają na nią mieszkańcy poprzebierani w różnorodne stroje. Zabawa trwa do północy, do tak zwanej Środy Popielcowej. Aby 2020 rok był pomyślny dla gminy Gomunice w ostatkowej zabawie uczestniczył też, zresztą wzorem poprzednich lat, wójt Paweł Olejniczak.

Więcej o:
gomunice gmina gomunice miśki w gomunicach
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE