GIS ostrzega przed kleszczami

GIS ostrzega przed kleszczami Fot. gis.gov.pl

Zniesienie obostrzeń dotyczących zakazu wstępu do lasów sprzyja spędzaniu czasu na łonie natury. Główny Inspektor Sanitarny apeluje, by podczas wizyt w lesie zachować szczególną ostrożność i zwracać uwagę na obecność kleszczy.

- Wybierając się na spacer do lasu, parku bądź na inne tereny zielone uważajmy na te pajęczaki. Po powrocie dokładnie oglądajmy swoje ciało. Ukłucie kleszcza nie boli! Pamiętajmy też o dzieciach. Kleszcze najczęściej można znaleźć tam, gdzie skóra jest najdelikatniejsza (na rękach, nogach, głowie – na granicy włosów i za uszami, w zgięciach stawów, w pachwinach oraz fałdach skórnych) – czytamy w komunikacie Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Kleszcze stanowią zagrożenie nie tylko dla ludzi, ale także atakują psy i koty. Oglądajmy dokładnie także skórę naszego pupila.

W Polsce do chorób przenoszonych przez kleszcze należą: borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu (KZM). Chroniąc się przed KZM można się zaszczepić!

Najczęstszym objawem boreliozy jest rumień, który możemy zaobserwować nawet po kilku tygodniach od ugryzienia. Każdy z niepokojących objawów należy skonsultować z lekarzem.

Więcej o:
kleszcze zagrożenie główny inspektor sanitarny
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE