Gidle na weekend

Gidle na weekend

Dla młodzieży szkolnej rozpoczęły się właśnie wakacje, dla dorosłych sezon urlopowy. Letnie dni są długie i przeważnie ciepłe oraz słoneczne. Warto spędzić je aktywnie, chociażby jeżdżąc rowerem.

Doskonałą alternatywą dla spędzania czasu przed komputerem czy telewizorem może być aktywność fizyczna. Warto korzystać z uroków lata i wybrać się np.: na wycieczkę rowerową. Mamy dla Was propozycję na ciekawą wyprawę. Kilkanaście kilometrów od Radomska położone są Gidle. To duża wieś gminna z bardzo ciekawą historią i wieloma zabytkami wartymi obejrzenia.

Najważniejszym z nich jest kościół wraz z zabudowaniami klasztornymi ojców Dominikanów. To miejsce wielu pielgrzymek wiernych, którzy przybywają tu, aby zobaczyć słynącą z cudów figurkę Matki Bożej Gidelskiej (historia jej wyorania 500 lat temu jest swoją drogą bardzo ciekawa). Ołtarz z figurką znajduje się w nawie po prawej stronie ołtarza głównego. Sam kościół jest piękny i bogato zdobiony. Na ścianach znajdziemy gabloty z darami wotywnymi od wiernych. A w zakrystii za „co łaska” otrzymamy ampułkę wina, w którym co roku w maju uroczyście zanurzana jest figurka Matki Bożej. Jest wiele świadectw uzdrowień przy pomocy modlitwy i tego wina.

Gidle słyną z kościołów. W miejscowości są ich aż trzy. Kolejnym, który warto odwiedzić to barokowy kościół pokartuzki pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny Bolesnej. Okazała budowla wzniesiona została w latach 1751-1767. W ołtarzu głównym warto obejrzeć Pietę – czyli rzeźbę przedstawiającą Maryję trzymającą na kolanach swojego umierającego syna.

Trzeci kościół, a właściwie kościółek jest znacznie mniejszy i skromniejszy niż pozostałe. Nabożeństwa tutaj są bardzo kameralne. Jest zbudowany z drzewa modrzewiowego, a jego powstanie określa się na XI wiek. W kolejnych stuleciach ulegał przebudowom i modernizacjom (m.in. w 1659 roku). W 1921 r. został odrestaurowany. Stanowi dzisiaj jeden z najcenniejszych i najstarszych zabytków drewnianej architektury sakralnej w Polsce.

Więcej o:
gidle wycieczka lato zabytki
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE