Geotermia w Radomsku. Miasto nie odpuszcza

Geotermia w Radomsku. Miasto nie odpuszcza

Radomsko straciło szansę na pozyskanie środków na próbny odwiert geotermalny. Mówiła skarbnik miasta Mariola Wypych w emitowanym na naszym portalu programie Irka Staszczyka „Staszczyk niezależnie”. Jak się jednak okazuje, miasto nie składa broni i będzie szukało innych źródeł finansowania projektu.

O środki na próbny odwiert geotermalny miasto stara się od kilku lat. W ostatnim czasie zabiegało o dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Dziś już wiadomo, że pieniędzy nie będzie.

- Minister Klimatu wydał opinię, że wody termalne w okolicy Radomska nie mają odpowiednio wysokiej temperatury. Tak stwierdził po badaniach przeprowadzonych w Kleszczowie, który jest oddalony od Radomska zaledwie o 20 kilometrów. W związku z tym uznał, że kolejny próbny odwiert nie jest potrzebny – wyjaśnia skarbnik Mariola Wypych.

Mariola Wypych o geotremii w programie „Staszczyk niezależnie”.

Pomimo tego, miasto nie zamierza rezygnować ze starań o radomszczańską geotermię. Czeka na nowy program, w ramach którego będzie mogło zabiegać o środki.

- Otrzymaliśmy informację, że będzie ogłoszony nowy regulamin i nowy program dotyczący odwiertów geotermalnych Czekamy na jego założenia. Program powinien być ogłoszony w pierwszym kwartale tego roku. Z całą pewnością będziemy chcieli do niego przystąpić – mówi Mariola Wypych.

Starając się o dofinansowanie na próbny odwiert, w budżecie miasta zostały zabezpieczone 2 miliony złotych, stanowiące zabezpieczenie na pokrycie podatku VAT. Teraz środki te zostaną „uwolnione”.

- Środki te zostaną oczywiście przesunięte na inne zadania inwestycyjne. Trudno jest mi powiedzieć, na jakie. Będę oczywiście wnioskować, by był to wkład własny do zadań, które wiemy, że są na wstępnej liście do dofinansowania z Funduszu Dróg Samorządowych. Jest to ulica Stara Droga oraz ulica Dobra – tłumaczy Mariola Wypych.

Więcej o:
radomsko geotermia dofinansowanie próbny odwiert
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE