Gdzie się podziały pieniądze na remont ul. Jagiellońskiej?

Gdzie się podziały pieniądze na remont ul. Jagiellońskiej?

Wciąż nie doszło do podpisania umowy gwarantującej rządowe dofinansowanie planowanej na ten rok modernizacji ostatnich dwóch odcinków ul. Jagiellońskiej w Radomsku. Mimo iż Wojewoda Łódzki przekazał do Ministerstwa ostateczną listę rankingową według której powiatowa inwestycja powinna otrzymać rządowe dofinansowanie, lista dotąd nie została zatwierdzona. Termin mijał 31 grudnia 2018 r

- Nie wiadomo co jest powodem opóźnień w procedurze przyznawania dotacji. Niepokoi nas brak informacji. Obawiamy się sytuacji podobnej do tej z lat ubiegłych, gdy inwestycja nie otrzymywała dotacji z powodu obcinania przez rząd globalnych kwot wsparcia samorządowych inwestycji drogowych – mówi starosta Beata Pokora.

Przypomnijmy: wniosek o dofinansowanie przebudowy dwóch kolejnych odcinków ul. Jagiellońskiej w Radomsku, złożony przez Powiat Radomszczański znalazł się na 9. miejscu ostatecznej listy rankingowej „Programu Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej na lata 2016 - 2019” dla Województwa Łódzkiego. To oznacza, że inwestycja w połowie powinna zostać sfinansowana z budżetu państwa.

Projekt przewiduje gruntowną modernizację kolejnych dwóch odcinków ulicy Jagiellońskiej:  skrzyżowania z ul. Armii Krajowej oraz odcinka od skrzyżowania do ul. św. Jadwigi, a także budowę małego ronda u zbiegu ulicy Jagiellońskiej, Armii Krajowej i Starowiejskiej. Koszt całej inwestycji szacowany jest na 4 250 000 złotych, z tego 2 125 000 zł stanowić ma dotacja (pozostała kwota 2 125 000 zł to wkład własny).

Opierając się o wytyczne zawarte w harmonogramie dołączonym do uchwał, na podstawie których przyznawana jest dotacja, władze powiatu liczyły, że umowa gwarantująca przyznanie dotacji powinna zostać podpisana z Wojewodą Łódzkim jeszcze w grudniu 2018 roku. Rozpoczęcie przebudowy zaplanowano na kwiecień 2019 r. Niestety umowy wciąż nie podpisano, bo do Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi dotąd nie dotarły z ministerstwa dokumenty zatwierdzające kwoty dotacji na 2019 r.

To budzi niepokój, że może dojść do sytuacji znanej z poprzednich lat i w efekcie inwestycja nie zostanie zrealizowana (w 2017 oraz 2018 roku rząd znacznie zmniejszał pulę pieniędzy przyznawanych dla Województwa Łódzkiego w ramach rządowego „Programu Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej na lata 2016 - 2019” i na modernizację ul. Jagiellońskiej dotacji brakowało).

Więcej o:
jagiellońska remont przebudowa
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE