"Gazeta Wyborcza" pisze o festiwalu nazistów pod Radomskiem

Kontrowersyjny festiwal odbędzie się w Kępie (gmina Żytno) na początku lipca

Kontrowersyjny festiwal odbędzie się w Kępie (gmina Żytno) na początku lipca.
Screen ze strony internetowej


Gazeta Wyborcza we wstępie artykułu pisze, że "nazizm to nie historia. Radykalna prawica z Europy jako miejsce muzycznego spotkania wybrała wieś pod Radomskiem. Władze mają związane ręce. Takie festiwale, na prywatnym terenie, nie wymagają zgody".

Festiwal odbędzie się w dniach 3-6 lipca. Uczestnicy posłuchają takich zespołów jak Skazani Przez System (jak podaje "Gazeta Wyborcza" - z powodu problemów z policją zespół ukrywa się teraz pod nową nazwą), Wilcze Stado (fragmenty tekstów - "żydowskie gnidy przejmują władzę nad światem", "głos narodu woła cię, abyś wrogom białej rasy przyniósł zasłużoną śmierć" czy "żaden pedał nie ucieknie nam spod butów"), Obłęd, Randall Gruppe (Czechy), Molat (Białoruś), Romantikus Eroszak (Węgry).

Na łamach "Gazety Wyborczej" wypowiadają się przedstawiciele władz gminy Żytno. W zeszłym roku odbywał się tam już podobny festiwal.

- To jest prywatna działka rolna, która nigdy nie była zabudowana, więc nie ma nawet przypisanego adresu. Z tego co wiem, jej właścicielem jest jeden z uczestników tej uroczystości - wyjaśnia Mirosław Ociepa, p.o. obowiązki wójt gminy Żytno.

- Trudno mi ocenić, czy ten festiwal cieszy się złą czy dobrą sławą. W ubiegłym roku była tam podobna impreza, ale nie byłem wtedy wójtem i nie mam wiedzy na ten temat. Z rozmów z policją wiem, że nie było żadnych incydentów - dodaje.

W podobnym tonie komentuje sytuację mł. asp. Aneta Komorowska z radomszczańskiej policji:

- Nie było żadnych naszych interwencji. Festiwal miał własne służby porządkowe, które nadzorowały zachowanie jego uczestników.

Bardziej sceptycznie do sprawy podchodzi Wiktor Marszałek ze stowarzyszenia Nigdy Więcej przeciwdziałającemu rasizmowi i ksenofobii:

- Nie wyobrażam sobie jak w kraju, który przeszedł piekło Hitlera, można propagować taką ideologię czy śpiewać o zdrajcach białej rasy. Na koncertach, m.in. na Węgrzech, gdzie grały pseudopatriotyczne zespoły, gesty "Sieg hail!" były wykonywane w kierunku polskiej flagi.

Cały tekst znajduje się pod tym adresem.

Więcej o:
nazizm kępa żytno gazeta wyborcza festiwal
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE