Radomsko, Łódzkie 21.0o Poniedziałek, 19 Sierpnia 2019

Gala Noworoczna – Z Czardaszem przez Operetkę

Kultura i rozrywka
Beata Januszewska

5 stycznia w Miejskim Domu Kultury w Radomsku odbył się niezwykły, bo noworoczny koncert „Z Czardaszem przez Operetkę” w wykonaniu Orkiestry Solistów Wiedeńskich pod dyrekcją radomszczanina Piotra Gładkiego.

Nowy rok mieszkańcy Radomska przywitali wspólnie z muzykami z Wiednia. Na początku noworoczne życzenia złożyli dyrektor Domu Kultury Elżbieta Kwiatkowska oraz prezydent Jarosław Ferenc.

- Cieszę się, że razem z Państwem mogę wysłuchać tak pięknego koncertu i poczuć się, jak na wiedeńskiej nocy sylwestrowej. Chcę również złożyć Państwu życzenia na nowy rok, aby spełniły się wszystkie Wasze zamierzenia i marzenia. Życzę również, jak najwięcej życzliwości, miłości i dobrych ludzi wokół siebie
- mówił prezydent Jarosław Ferenc.

W skład orkiestry wchodziło dziewięciu muzyków oraz soliści: Katerina Hebelkova – mezzosopran oraz Seho Chang – baryton. Piotr Gładki pod dyrekcją, którego koncert się odbył, to radomszczanin, wybitny skrzypek oraz założyciel i dyrygent orkiestry, na stałe mieszka w Austrii. Koncert poprowadził satyryk i pieśniarz Andrzej Poniedzielski, który wprowadzał słuchaczy w świat muzyki klasycznej oraz umilał czas zabawnymi anegdotami.

Wśród kompozytorów, których utwory licznie zgromadzona publiczność mogła wysłuchać znaleźli się m.in. W. A. Mozart, J. Strauss, G. Rossini, G. Bizet, V. Monti, H. Fajt. Można było wysłuchać fragmentów oper Carmen, Don Giovanni, czy Wesele Figara. Każde wykonanie okraszone było gromkimi brawami przybyłych gości.

W przerwie koncertu publiczność spotkała się w foyer przy lampce szampana i słodkim poczęstunku.

Katerina Hebelkova na stałe współpracuje z operami m.in. w Pradze, Linzu czy w Monachium, a od 2013 również z Wiener Solisten Orchester. Wiener Solisten Orchester to jedyna orkiestra na świecie, która zrekonstruowała i wykonuje dzieła zapomnianego polskiego kompozytora Henryka Fajta. Wśród najczęściej wykonywanych przez nich utworów są te z rodziny Straussow, arie operetkowe oraz klasyczne utwory wiedeńskie.

komentarze