Fundusze Europejskie na walkę z koronawirusem

Fundusze Europejskie na walkę z koronawirusem

Koronawirus dramatycznie zmienił sytuację wielu firm w Polsce i na świecie. Według raportu przygotowanego przez Krajowy Rejestr Długów „KoronaBilans MŚP” aż 74,7% ankietowanych przedsiębiorców w najbliższych trzech miesiącach nie planuje żadnych inwestycji. Ostrożność inwestycyjna polskich przedsiębiorców jest efektem m.in. niepewnej sytuacji gospodarczej. Brak środków nie oznacza jednak konieczności rezygnowania z inwestycji. Sprawdź, jak powalczyć o dofinansowanie unijne na projekty zwalczające skutki pandemii (np. Szybka ścieżka koronawirusy).

Małe i średnie firmy w obliczu pandemii

„KoronaBilans MŚP” nie pozostawia złudzeń. Blisko połowa ankietowanych przedsiębiorców (47,3%) jest zdania, że ze względu na epidemię koronawirusa przychody firmy zmaleją. Jedynie 6% badanych prognozuje wzrost. Zamrożeniu w mikro, małych i średnich firmach uległy nie tylko inwestycje, ale także zatrudnienie. 79% badanych nie planuje w ciągu najbliższych trzech miesięcy zwiększać poziomu zatrudnienia („zdecydowanie nie” odpowiedziało 56,7%, a „raczej nie” 22,3%).

Szybka ścieżka koronawirusy – kto może złożyć projekt w konkursie?

Unia Europejska aktywnie wspiera działania zwalczające efekty pandemii koronawirusa i zachęca do tego również przedsiębiorców. Jeszcze tylko do końca tego roku można składać wnioski o dofinansowanie unijne w ramach obecnej perspektywy na lata 2014-2020.

Na co można zdobyć środki z UE? Dotacje w ramach konkursu Szybka ścieżka koronawirusy możesz przeznaczyć m.in. na zakup aparatury naukowo-badawczej, patentów, licencji czy raportów. Za pieniądze z Unii możesz także opłacić podwykonawców i specjalistów, którzy wykonają dla Ciebie niezbędne badania.

Wysokość dotacji uzależniona jest m.in. od lokalizacji firmy oraz wielkości przedsiębiorstwa. Mikro i małe firmy mogą liczyć nawet na 80% dofinansowania do badań przemysłowych i 60% do prac rozwojowych. Konkurs Szybka ścieżka koronawirusy nie jest jednak przeznaczony wyłącznie dla firm z sektora MŚP. Wnioski mogą składać także duże przedsiębiorstwa zatrudniające powyżej 250 osób.

Całkowity budżet konkursu to aż 200 milionów złotych, a maksymalna kwota dofinansowania wynosi 50 milionów.
Konkursy unijne, takie jak Szybka ścieżka koronawirusy, to nie tylko możliwość znalezienia skutecznego rozwiązania w walce z koronawirusem, ale także szansa na wdrożenie innowacyjnych rozwiązań i zwiększenie konkurencyjności firmy.

Czy warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy doradczej?

Wnioski o dofinansowanie unijne muszą być dopracowane do perfekcji. Liczy się nie tylko innowacyjny pomysł, ale spełnienie wszystkich wymagań formalnych (a tych w konkursach unijnych nie brakuje). Przedsiębiorcy nie muszą jednak polegać wyłącznie na sobie. Coraz więcej osób decyduje się na skorzystanie z usług profesjonalnych firm doradczych. Eksperci do spraw unijnych nie tylko pomogą przygotować wniosek w oparciu o wytyczne komisji, ale także nadzorować i prawidłowo rozliczyć dotację. To duże ułatwienie, zwłaszcza dla przedsiębiorców z sektora MŚP, którzy ze względu na inne obowiązki nie mogą w pełni zaangażować się w proces pozyskiwania dotacji.

Więcej o:
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE