Spotkanie z artystą fotografem zorganizowało radomszczańskie Towarzystwo Fotograficzne im. E. Osterloffa
Spotkanie z artystą fotografem zorganizowało radomszczańskie Towarzystwo Fotograficzne im. E. Osterloffa.
Pan Robert opowiedział oraz - przede wszystkim - zaprezentował w praktyce dwie klasyczne techniki wykonywania fotografii.
Technika zwana mokry kolodion została wynaleziona w połowie XIX wieku przez niejakiego Frederica Scotta Archera. Na środowym spotkaniu można było zobaczyć od początku do końca jak wykonać taką fotografię. Robert Pawłowski przywiózł do Radomska sprzęt wraz z materiałami. Ciekawość wzbudzała przenośna prowizoryczna ciemnia, stworzona na potrzeby tego pokazu.
Technika ta wymaga niebywałej precyzji oraz zaangażowania. Nawet będąc bardzo uważnym, w efekcie końcowym może się okazać, że fotografia się nie udała. Prowadzący powiedział, że uśredniając, w jego przypadku siedem na dziesięć prób kończy się sukcesem.
Druga zaprezentowana technika zwana olejną, w dzisiejszych czasach jest możliwa do wykonania bez bardzo skomplikowanych, specjalistycznych urządzeń czy materiałów. W skrócie - czarno-biały obraz (najlepiej na folii - takiej jak niegdyś stosowało się do slajdów na rzutniki) należy odbić na papierze pokrytym odpowiednią warstwą żelatyny, a po wyschnięciu na powstałe odbicie trzeba nałożyć pędzlem farbę. Warto wspomnieć, że z techniki tej korzystał m.in. Edmund Osterloff.
Podczas spotkania każdy uczestnik mógł zobaczyć na czym polegają wymienione wyżej techniki, a nawet przyczynić się do końcowego efektu, nakładając pędzlem farbę na papier (technika olejna).
Prace pana Roberta Pawłowskiego można zobaczyć w tym miejscu.
Spotkanie odbyło się w Muzeum Regionalnym im. S. Sankowskiego w Radomsku