Fotograficy na plenerze

Fotograficy na plenerze Fot. Foto Pozytyw

Od piątku 24 do niedzieli 26 lutego, odbył się kolejny plener fotograficzny z cyklu Krajobrazy.pl Foto Pozytywu. Współorganizatorem tego wydarzenia był artysta fotograf Jarek Dumański.

Uczestnicy rozpoczęli plener od wizyty w Muzeum Produkcji Zapałek w Częstochowie. Jest to miejsce z duszą i z łezką sentymentu dawnej świetności tego miejsca. Warto było mieć możliwość fotografowania tej przestrzeni, tym bardziej że w związku z budową drogi ta forma zakładu ulegnie na pewno zmianie.

Następnie uczestnicy pleneru ruszyli w miasto by pokazać Częstochowę poza utartym szlakiem. Atrakcją był szlak częstochowskich zakładów Elanex i fabryki włókienniczej Pelzera wraz z osiedlami dla pracujących tam robotników. Oczywiście świat idzie do przodu, a po świetności tych fabryk pozostały tylko mury. Mury, które mogłyby opowiedzieć niejedną historię tych miejsc, ale niestety milczą. Każdy z fotografujących uczestników znalazł w tych przestrzeniach coś dla siebie.

Plener został tak przygotowany, aby dawał możliwości kreatywnego twórczego poszukiwania kadru fotograficznego. Następnym punktem, a zarazem atrakcją poruszania się w industrialnych tematach bardzo późną wieczorową porą było Muzeum Drukarstwa Rodziny Kamińskich w Radomsku. To miejsce pełne wyczuwalnej pasji i tradycji stało się przestrzenią poszukiwania przez fotografików detalu, piękna starych drukarskich maszyn. Zapach farby drukarskiej jeszcze bardziej potęgował doznania nie tylko wizualne, ale również pobudzał inne zmysły i wyobrażenia.

Sobota, to poranna wizyta w zakładzie produkcyjnym Metalurgia Radomsko. Drugi dzień, a już wszyscy stwierdzi, że to jest wisienka na torcie. Opieka przewodnika po tym miejscu była na bardzo wysokim poziomie. Przestrzeń hal i znajdujących się tam maszyn spowodowała, że kilka godzin w tym miejscu przemknęły jak dosłownie sekunda. Uczestnicy naprawdę mieli co fotografować.

Z przestrzeni industrialnej uczestnicy przenieśli się w fotografie krajobrazu i zawitali do Przedborskiego Parku Krajobrazowego, gdzie znajduje się Europejskie Centrum Budo Dojo Stara Wieś. Unikatowa Japońska wioska na skale Europy i krajobrazy tego miejsca spowodowały jeszcze długo ożywioną dyskusję na temat teko miejsca.

Poruszając się po Parku Krajobrazowym, była możliwość fotografowania przyrody w zimowej scenerii. Pogoda i światło towarzyszące uczestnikom pleneru było tak zróżnicowane, że można by było powiedzieć, że w ciągu paru godzin poczuli uroi słonecznej wiosny, aż do kapryśnej śnieżnej i deszczowej zimy.

Wieczór to już Muzeum Ludowe w Przedborzu posiadające najlepsze zbiory etnograficzne, można zaryzykować stwierdzeniem w województwie łódzkim.

Niedziela to dalszy ciąg fotografowania ziemi radomszczańskiej, Przedborskiego Parku Krajobrazowego oraz otuliny Sulejowskiego Parku Krajobrazowego. Zanim jednak tam uczestnic dotarli, to bardzo zimny poranek, spędzili na rozlewiskach rzeki Pilicy w okolicach miejscowości Grodzisko.

Uczestnicy pleneru tez odwiedzili kapliczkę w lesie nad Pilicą, zobaczyli okopy z II Wojny Światowej, Odwiedzili bramę pałacu Ostrowskich/Potockich. Mieli możliwość fotografowania brzegów Pilicy. Niedziela to także odwiedziny w budowlach minionej epoki, pierwszą z nich to Zbór Ariański w Łapczynej Woli, później to Dwór obronny w Bąkowej górze. Natomiast aleja wierzb w Bąkowej Górze zafascynowała uczestników do takiego stopnia, że poczucie reżimu czasowego całkiem się zatarło.

Jadąc w kierunku otuliny Sulejowskiego Parku Krajobrazowego odwiedzili ciekawy most nad Pilicą w miejscowości Trzy Morgi. Plan był obfity w atrakcje turystyczne województwa łódzkiego oraz miasta Częstochowy i nie na wszystko starczyło czasu.

W dyskusjach fotograficy nie raz mówili, że są bardzo zadowoleni z tego co widzieli i co mogli zatrzymać w kadrze jako zdjęcie. Już niebawem przygotujemy wystawę z tego pleneru.

Więcej o:
foto pozytyw warsztaty foto pozytyw radomsko fundacja
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE