2 października w Miejskim Domu Kultury w Radomsku odbyło się pierwsze Forum Twórczości Dojrzałej pt. „Przystanek 60+”, których organizatorem jest Łódzki Dom Kultury.
Projekt ten ŁDK organizuje od 2016 roku i skierowany jest do mieszkańców województwa łódzkiego po sześćdziesiątym roku życia. W tym roku zawitał do Radomska, gdzie 2 października w sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury, na seniorów czekało wiele atrakcji. Między innymi wykłady z profesorem PWSFiT Mirosławem Henke – aktorem Teatru Powszechnego oraz z doktor Beatą Groblewską-Bogusz z Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi. Poruszane tematy dotyczyły jesieni życia oraz artystycznej aktywności ludzi dojrzałych.
Na zakończenie forum przygotowano występ Sylwii Strugińskiej-Wochowskiej, solistki Teatru Muzycznego w Łodzi z zespołem. Artystka zaprezentowała szlagiery z okresu międzywojennego, piosenki z repertuaru Anny German oraz najbardziej znane arie operetkowe.
Na wydarzenie przybył prezydent Jarosław Ferenc, który mówił o tym, jak ważne jest organizowanie tego typu wydarzeń dla seniorów naszego miasta.
- Tego typu formy aktywności są bardzo potrzebne, dlatego że społeczeństwo się starzeje. Coraz większa część społeczeństwa to są osoby, które ukończyły sześćdziesiąty rok życia i to nie jest tak, jak ktoś mówił że to jest jesień życia, można powiedzieć, że to jest późne lato. I osoby, które mają te sześćdziesiąt lat, już może odchowały dzieci, ale nadal potrzebują być aktywne, potrzebują się rozwijać i największe dzieła życia wielu twórców powstały po sześćdziesiątym roku życia
- mówił prezydent Jarosław Ferenc.
Celem Forum jest integracja środowiska i organizacji senioralnych w terenie, poprzez wykłady i prezentacje, przekazanie wiedzy i doświadczeń, w zakresie ponoszenia kompetencji twórczych i społecznych uczestników spotkania. O tym, że Forum to okazja do spotkań z ciekawymi osobami ze świata kultury, wysłuchania koncertu oraz zabawy mówił dyrektor ŁDK Jacek Sokalski.
- Zaczęliśmy organizację naszego projektu od rzeczy przyjemnych, czyli od wyjazdów, od warsztatów. Natomiast dla mnie bardzo ważnym elementem Forum jest dyskusja, bo podczas niej dowiaduje się od uczestników najwięcej, czy idziemy w dobrym kierunku czy nie. Po takiej dawce wykładów, na takie pytania będę miał odpowiedź z sali. Proponujemy, rozmawiamy, dyskutujemy w tej części teoretycznej i też oczekujemy od naszych uczestników konkretnej pomocy na kolejne lata. A później znowu zabawa, czyli koncert i wspólny poczęstunek, bo to z takich kuluarowych rozmów dowiaduje się najwięcej. Ja oczekuje od naszych uczestników takiej prawdy, jeśli coś nie gra, to te fora i spotkania mają to właśnie na celu
- mówił dyrektor ŁDK Jacek Sokalski.
O tym dlaczego tak ważne jest organizowanie tego typu przedsięwzięć mówiła doktor nauk ekonomicznych Beata Groblewska-Bogusz.
- Również żeby walczyć z pewnym stereotypem, że ten wiek później dojrzałości, niektórzy mówią starości, to jest taki okres, gdzie jesteśmy skazani na gorsze samopoczucie, na gorszy stan zdrowia. Na pewne wykluczenia społeczne wynikające z faktu, że na przykład nie umiemy poruszać się po współczesnym ztechnologizowanym świecie. Na takich spotkaniach staramy się przekazywać, że ten świat który nas otacza jest jak najbardziej dla nas, dla osób, które przekroczyły te 60, 70 lat. Że również aktywnie możemy w tym świecie uczestniczyć, możemy się realizować, możemy spełniać swoje jakieś przekładane na później pasje i hobby.