Forum innowacji i motywacji. W Łodzi rozpoczęło się Europejskie Forum Gospodarcze

Forum innowacji i motywacji. W Łodzi rozpoczęło się Europejskie Forum Gospodarcze Fot. Urząd Marszałkowski w Łodzi

Jeżeli możesz uczynić coś lepiej, zrób to – marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber przytoczył słowa Thomasa Edisona – odkrywcy i przedsiębiorcy, inaugurując Europejskie Forum Gospodarcze Łódzkie 2022. Nawiązał w ten sposób do hasła – klucza tegorocznej edycji wydarzenia, czyli innowacji.

Forum, które rozpoczęło się w środę (14 grudnia 2022 r.) to dziesiątki paneli, warsztatów, wykłady, sesje plenarne. Wszystko to będzie się działo do piątku w hotelu Andel`s w Łodzi. Tematyka jest różnorodna, dlatego goście – eksperci, przedstawiciele rządu, samorządów, biznesmeni, goście z zagranicy – również reprezentują różne branże i dziedziny życia.

- W trakcie Forum będzie mowa m.in. o rekordowych funduszach unijnych dla Łódzkiego, wielkich pieniądzach na kolej, potrzebach Ukrainy i możliwości pomocy – informował podczas konferencji prasowej marszałek Schreiber.

- To jedno z najistotniejszych forów gospodarczych w Polsce. To Łódzkie jest najbardziej zaawansowane w budowie kolei dużych prędkości, robi ogromne postępy w cyfryzacji, jest wyjątkowo atrakcyjnym miejscem do inwestowania – podkreślał Tobiasz Bocheński, wojewoda łódzki.

- Charakterystyczne jest, że łódzkie Forum jest przewidziane dla wszystkich grup wiekowych – dodał wiceminister Janusz Cieszyński, pełnomocnik rządu do spraw Cyberbezpieczeństwa.

Nawiązał w ten sposób do wydarzeń skierowanych do młodych ludzi, jak wykłady motywacyjne czy warsztaty na temat cyfryzacji.

Ogromnym zainteresowaniem cieszył się jeden z pierwszych paneli poprowadzony przez Marka Kamińskiego.

- Zastąp „muszę”, „trzeba”, „należy”, „wypada” słowami „postanawiam”, „decyduję”, „wybieram”, „chcę”. To droga jest ważna, nie cel - z takim przesłaniem wystąpił podróżnik ekstremalny do młodzieży.  

- Każdy młody człowiek ma w sobie moc, by realizować własne marzenia - dodał.

Marek Kamiński, który poprowadził na Forum dwa panele, opowiadał też, jak osiągać cele w trudnych warunkach.

- Podczas swoich wypraw nie miałem wpływu na pogodę, ale miałem wpływ na to, czy idę dalej – dodał i odniósł tę sytuacje do dzisiejszych czasów.

- Dziś nie mamy wpływu na inflację, zagrożenie wojną czy bezrobocie. Mamy za to wpływ na nasz umysł i na to, co będzie naszym następnym celem - stwierdził M. Kamiński.

Marek Kamiński podkreślał też swoje związki z Łodzią. Tutaj leżał m.in. trzy miesiące w szpitalu, gdy miał 5 lat. Był bez rodziców. W szpitalu nauczył się czytać. Inne dzieci mówiły mu, że nigdy nie zobaczy mamy i taty. Nauczył się wówczas pokonywać strach. Jego pierwsza samodzielna podróż również była z Gdańska do Łodzi. Miał wtedy 8 lat.

Ważnym elementem Forum były odwiedziny delegacji z regionu Podolskiego w Ukrainie u osób, które schroniły się przed wojną w Polsce, a konkretnie w Piotrkowie Trybunalskim. Niezwykle wzruszającym momentem było, kiedy przewodnicząca regionu Sofia Hodiuk spotkała mieszkańców swojej rodzinnej miejscowości. Przy okazji wręczone zostały ciepłe ubrania, sprzęt AGD i słodycze dla dzieci ufundowane przez samorząd województwa łódzkiego.

Temat Ukrainy przewijał się przez cały pierwszy dzień Forum. Jemu też poświęcona została sesja plenarna. Goście z Ukrainy, marszałkowie polskich województw granicznych – lubelskiego i podkarpackiego, a także eksperci zajmujący się dronami rozmawiali o „Przyszłości rynku systemów bezzałogowych”. Eksperci i zaproszeni goście zastanawiali się, jak użycie komercyjnych dronów w wojnie wpłynie na ich wykorzystanie w przyszłej gospodarce czy jakie nowe zawody wygeneruje rozwój technologii bezzałogowych.

Wszyscy zgodzili się, że napaść Rosji na Ukrainę ujawniła masową skalę wykorzystania systemów bezzałogowych, zarówno tych specjalistycznych wojskowych, jak i komercyjnych, wykorzystywanych na co dzień w gospodarce.

– Drony zmienią nasz świat, tak jak zrobił to internet. I tak, jak on, będą miały jasną i ciemną stronę – przestrzegali uczestnicy sesji plenarnej.

- Wojna w Ukrainie pokazała i ciemną ich stronę, kiedy wykorzystuje się je do ataku, i jasną, kiedy służą do obrony – konkludował Robert Fintak, prezes Polskiej Izby Systemów Bezzałogowych, który poprowadził panel.

Forum okazało się też miejscem, w którym dobrze czuli się przedstawiciele ŁKS i Widzewa Łódź. Prezesi obu klubów w towarzystwie Jerzego Engela, byłego selekcjonera reprezentacji Polski, rozmawiali o „Marketingowej sile futbolu i co drużyny piłkarskie mogą zrobić dla regionu, a region dla drużyn piłkarskich”.

Ważnym punktem pierwszego dnia był panel, w trakcie którego eksperci i lekarze-specjaliści rozmawiali na temat „Profilaktyki onkologicznej i psychoonkologicznej”. 

Jutro kolejne wykłady, panele, warsztaty m.in. o funduszach unijnych dla Łódzkiego, transporcie, no i Gala z rozdaniem Nagród Gospodarczych Województwa Łódzkiego „Biznes na PLUS”.

Patronat nad wydarzeniem objął portal Radomsko24.pl

(info: Urząd Marszałkowski w Łodzi)

Więcej o:
łódź urząd marszałkowski w łodzi europejskie forum gospodarcze
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE