Konsorcjum spółek SKB Drive TECH S.A. z Radomska oraz Renault Trucks Defense jest jednym z oferentów chcących dostarczyć nowe samochody terenowe dla wojska. Nowe auta mają zastąpić dotychczas użytkowane Honkery, które lata świetności mają już dawno za sobą.
18 lipca 2017 roku Inspektorat Uzbrojenia uruchomił postępowanie przetargowe na dostawę Siłom Zbrojnym RP samochodów ciężarowo-osobowych wysokiej mobilności. Przedmiotem przetargu jest dostawa aż 913 pojazdów. 872 samochodów ma zostać dostarczonych w wersji nieopancerzonej oraz 41 w wersji opancerzonej. Każdy z nich ma posiadać układ jezdny 4 x 4. W przyszłości wojsko chce łącznie pozyskać 3,7 tys. zł nowych Mustangów, bo taką nazwę mają nosić następcy popularnego Honkera. Pierwsze dostawy mają zostać zrealizowane w latach 2019-2022.
12 września ub.r. minął termin składania ofert. Chęć uczestnictwa w przetargu ogłosiło 12 podmiotów: Zeszuta Sp. z o.o., AMZ Kutno S.A., Dom samochodowy Germaz Sp.z o.o., KAFAR Bartłomiej Sztukier wraz z HIBNERYT Sp. z o.o. s.k. i Auto Podlasie Sp. z o.o., AUTOBOX Innovations sp. z o.o. S.k. wraz z Auto Special sp. z o.o., Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. wraz z Rosomak S.A. i Toyota Motor Poland Company Limited Sp. z o.o., Szczęśniak Pojazdy Specjalne Sp. z o.o. wraz z MARVEL Sp. z o.o. i ITS Solutions sp. z o.o., H. Cegielski – Poznań S.A., Polski Holding Obronny Sp. z o.o. wraz z Concept Sp. z o.o., DZT Fabryka Samochodów w Lublinie sp. z o.o. i Siltec sp. z o.o oraz SKB Drive TECH S.A. wraz z Renault Trucks Defense.
Warto podkreślić, iż firma SKB Drive TECH S.A. mieści się w Radomsku. Zajmuje się produkcją osi oraz mostów napędowych przeznaczonych dla potrzeb przemysłu motoryzacyjnego, specjalistycznego przemysłu inżynieryjno-drogowego oraz rolnictwa. Ma długie doświadczenie w produkcji osi napędowych dla polskiego przemysłu – do dzisiaj możemy je spotkać w autobusach marki Autosan. Spółka w 2016 r. nabyła także brytyjską spółkę Webster Drives, specjalizującą się m.in. w produkcji pojazdów kołowych. Nie wiadomo jednak jaki produkt konsorcjum zamierza zaproponować polskiemu wojsku. Czy będzie to pojazd Renault z podzespołami z radomszczańskiej fabryki?
Póki co oferta SKB zostanie ponownie oceniona - jako jedna z czterech została odrzucona w pierwszym etapie postępowania przetargowego. Odwołała się jednak do Krajowej Izby Odwoławczej. Skutecznie: - W związku z uznaniem przez zamawiającego zarzutów przedstawionych w odwołaniach, postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Obecnie dokonywana jest ponowna ocena złożonych wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu – informuje ppłk Robert Wincencik rzecznik Inspektoratu Uzbrojenia. Po rozpatrzeniu wszystkich ofert, do kolejnego etapu przetargu ma zostać zaproszonych 5 oferentów. Niewykluczone, że wśród nich będzie konsorcjum w którym znajduje się radomszczańska spółka.