Filtry kieszeniowe – wspólnik w walce o czyste powietrze

Filtry kieszeniowe – wspólnik w walce o czyste powietrze

Od kilku lat obserwuje się wzrost zainteresowania zakupem oraz montażem filtrów kieszeniowych. Zbudowane na plastikowej lub metalowej ramce, składają się z sekwencji kieszeni filtrującego medium. Są to jedne z najpopularniejszych filtrów powietrza, jakie stosuje się do wentylacji i klimatyzacji w przemyśle – służą oczyszczaniu powietrza z różnego rodzaju zanieczyszczeń, takich jak drobiny oraz grubsze pyłów. Prosta konstrukcja w rzeczywistości jest wysoce skuteczna, a przy tym posiada naprawdę uniwersalne zastosowanie. Można je stosować jako filtry wstępne lub dokładne, jednak w drugim przypadku muszą one spełniać wyznaczone normy (osnowę medium filtrującego o stożkowej porowatości). Obecnie wyróżnia się różne rodzaje filtrów kieszeniowych. Warto poznać ich klasyfikację, by ułatwić sobie późniejszą decyzję dotyczącą zakupu tego rodzaju akcesoriów do oczyszczania powietrza.

Różne rodzaje filtrów kieszeniowych i ich zastosowanie

Filtry kieszeniowe można podzielić ze względu na klasy, które determinują ich główne przeznaczenie. Tym sposobem współczesny rynek dysponuje między innymi filtrami kieszeniowymi klasy G3 oraz G4, które przeznaczone są jako stopień pierwszy w celu oczyszczenia w systemach ogrzewania, wentylacji, a także klimatyzacji. Kolejnym rodzajem są filtry następujących klas: M5, F7, F8, F9, gdzie materiał filtrujący wykonany jest z włókien syntetycznych lub szklanych. Są one specjalnie splecione, zaprojektowane w taki sposób by zapewniać niski początkowy opór przy jednoczesnej wysokiej wydajności filtrowania powietrza. Bardzo często znajdują one swoje zastosowanie w biurach, zakładach, szkołach, a także centrach handlowych – tam, gdzie codziennie przebywa mnóstwo osób.

Zakup filtra kieszeniowego niesie ze sobą szereg korzyści w naprawdę wielu branżach, między innymi w:

  • branży farmaceutycznej kontrola czystości powietrza odgrywa ogromną rolę w produkcji leków oraz różnego rodzaju substancji farmaceutycznych; filtry kieszeniowe efektywnie eliminują nadmiar zanieczyszczeń, co pozwala na zachowanie surowców oraz produktów farmaceutycznych w odpowiednich standardach higienicznych;
  • przemyśle spożywczym podobnie jak w przypadku branży farmaceutycznej, również w tym przypadku czyste powietrze to coś, czego nie da się pominąć; filtry kieszeniowe biorą czynny udział w eliminacji pyłów oraz różnego rodzaju zanieczyszczeń, które mogą mieć wpływ na jakość produkowanej żywności; bardzo często używa się ich w chłodniach oraz miejscach przechowywania surowców;
  • przemysł elektroniczny zakłady produkujące elektronikę odpowiadają za wysoką emisję pyłów; tymczasem nawet najmniejsze cząstki są w stanie z powodzeniem zakłócać działanie urządzeń; filtry kieszeniowe pełnią rolę ochronną, eliminując pyły oraz cząstki mogące wpłynąć na jakość oraz wydajność produktów elektronicznych;
  • przemysł motoryzacyjny w branży motoryzacyjnej, gdzie produkuje się samochody oraz specjalne komponenty, czystość powietrza jest kluczowa; filtry kieszeniowe eliminują zanieczyszczenia, które mogłyby wpłynąć na procesy produkcyjne zachodzące w halach.

Produkcją filtrów kieszeniowych zajmuje się między innymi firma BITEKO, która na swojej stronie internetowej – www.biteko.pl/Filtry-kieszeniowe – prezentuje tworzone przez siebie filtry kieszeniowe, stosowane najczęściej jako filtry wstępne lub filtry do trudnych warunków.

ówne zalety jakościowych filtrów powietrza

Filtry kieszeniowe to proste akcesoria, a jednocześnie bardzo efektywne – to zaś oznacza, że mogą zostać wykorzystane przez przedsiębiorców z naprawdę wielu branż. Kolejnym czynnikiem przesądzającym o ich przydatności jest wysoka trwałość. Tego typu rozwiązania nie wymagają częstego serwisowania i naprawdę rzadko dochodzi w nich do awarii. Zwłaszcza, gdy zamawia się filtry kieszeniowe na wymiar, można mieć pewność odnośnie ich działania. Filtry kieszeniowe są również energooszczędne; nie powodują niekorzystnego spadku ciśnienia w przepływie powietrza i nie obciążają urządzeń cyrkulujących. Większość filtrów jest łatwa w utylizacji, a co za tym idzie także bezpieczna dla środowiska. Montaż odpowiednio dobranych filtrów to jednak przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim pracownikom, którzy narażeni są na wdychanie pyłu oraz kurzu. Dzięki filtrom kieszeniowym, minimalizuje się ryzyko wystąpienia u nich konsekwencji zdrowotnych, związanych z przebywaniem w zanieczyszczonym pyłami środowisku.

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE