Festiwal Trzy Razy Różewicz. Jak będzie wyglądać tegoroczna edycja?

Fot. Klaudia Gajda, Sebastian Nems

W poniedziałek, 10 października w Miejskim Domu Kultury w Radomsku zorganizowano konferencję prasową dotyczącą tegorocznej edycji Festiwalu poświęconego braciom Różewiczom. Podczas spotkania przekazano także informację, kto został laureatem XIII Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Janusza Różewicza.

Już nie „Różewicz Open Festiwal”, a Festiwal „3 x Różewicz”. Pod taką właśnie nazwą organizowane były pierwsze edycje.

- Ze względu na trwający w naszej placówce remont, Festiwal będzie miał charakter kameralny. Tak się złożyło, że wcześniej przez dwa lata walczyliśmy z pandemią. Pomimo tego festiwal odbył się online. W 2021 roku festiwal odbył się w obostrzeniach sanitarnych – mówił Krzysztof Zygma, dyrektor MDK w Radomsku.

W tym roku ze względu na remont sali widowiskowej przesunięto datę festiwalu na ostatni weekend listopada to będzie 25, 26, 27 listopada. Mimo, iż Festiwal będzie mieć charakter kameralny, to organizatorzy przygotowali wiele atrakcji.

- Tak naprawdę koniec listopada do Finał, bo cały rok toczą się różne wydarzenia, które są z Festiwalem związane – mówiła Jolanta Dąbrowska z MDK.

W trakcie Festiwalu będą trzy ważne spotkania. Do Radomska przyjedzie Magdalena Grochowska, autorka głośnej biografii Tadeusza Różewicza. W naszym mieście ma pojawić się też Monika Nowak, autorka biografii Janusza Różewicza. Gościem będzie również Andrzej Sapija, reżyser filmowy. Aktor Wiesław Komasa, przygotuje na Festiwal specjalny kolaż tekstów Tadeusza Różewicza.

Festiwal zakończy się w niedzielę, 27 listopada - widowiskiem słowno-muzycznym autorstwa Natalii Wawrzyniak, muzykę napisał Włodzimierz Knaś, a całość stworzyli lokalni artyści.

Podczas spotkania podano również wyniki XIII Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Janusza Różewicza. Po wnikliwej lekturze 72 zestawów wierszy nadesłanych z Polski i Europy oraz kilkudniowej merytorycznej dyskusji wyłoniło finalistów. Autorem prac, które okazały się najlepsze jest Artur Piotr Kmiecik mieszkający w Irlandii Północnej.

Zasubskrybuj nasz kanał na You Tube, żeby nie przegapić nowych relacji wideo!

Więcej o:
radomsko mdk radomsko festiwal różewicz trzy razy różewicz program festiwalu różewicz open festiwal
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE