Europosłowie ziemi łódzkiej

Europosłowie ziemi łódzkiej

Emocje po wyborach do europarlamentu zaczynają opadać. Czas na pakowanie walizek tych co w najbliższej kadencji zasiądą w Parlamencie Europejskim. Województwo łódzkie będzie reprezentować trzech posłów. Witold Waszczykowski, Joanna Kopcińska oraz Marek Belka.

W Parlamencie Europejskim, ziemia łódzka będzie miała swoich trzech przedstawicieli.

Witold Waszczykowski (PiS), który zdobył 168 021głosów, Joanna Kopcińska (PiS),na którą zagłosowało 130 358 mieszkańców województwa oraz Marek Belka reprezentant Koalicji Europejskiej, który zdobył 182 517 głosów.

Marek Belka (KE), zdobył najwięcej głosów spośród trzech wybranych łódzkich europosłów.

Profesor nauk ekonomicznych, wybitny teoretyk i praktyk w dziedzinie ekonomii. W 1972 roku ukończył studia ekonomiczne na Uniwersytecie Łódzkim i podjął pracę w Katedrze Ekonomii, na wyżej wymienionej uczelni. W 1978 r. uzyskał stopień naukowy doktora, a w 1986 r. habilitował się. Również od roku 1986 związany z Instytutem Nauk Ekonomicznych PAN.

W 1997 roku w rządzie Włodzimierza Cimoszewicza oraz w latach 2001-2002 w rządzie Leszka Millera, pełnił funkcję wicepremiera i ministra finansów. W latach 2004-2005 był premierem rządu RP. Od 2006 roku pełnił funkcję sekretarza wykonawczego Komisji Gospodarczej ONZ ds. Europy, natomiast od 2009 roku był dyrektorem Departamentu Europejskiego Międzynarodowego Funduszu Walutowego. 10 czerwca 2010 roku został powołany przez Sejm RP na Prezesa Narodowego Banku Polskiego. Jest autorem ponad 100 prac naukowych.

Witold Waszczykowski, liczbą głosów do PE zajął drugie miejsce. Urodził się w Piotrkowie Trybunalskim. Z wykształcenia historyk. W 1980 roku ukończył Uniwersytet Łódzki na Wydziale Filozoficzno-Historycznym. W 1992 roku zaczął pracę w Ministerstwie Spraw Zagranicznych jako starszy ekspert w Departamencie Systemu Narodów Zjednoczonych a od 1996 roku był wicedyrektorem w Departamencie Instytucji Europejskich a następnie w Departamencie Polityki Bezpieczeństwa. W 1997 roku pełnił funkcję szefa Biura Łącznikowego RP przy NATO w Brukseli.

Natomiast w latach 1999-2002 był ambasadorem RP w Teheranie.

W 2005 roku został podsekretarzem stanu w MSZ i jednocześnie pełnił funkcję głównego negocjatora w rozmowach z USA dotyczących tarczy antyrakietowej. W roku 2011 kandydował w wyborach do Sejmu z pierwszego miejsca na liście PiS w Łodzi i uzyskał mandat posła na Sejm RP.

16 listopada 2015 roku został powołany na stanowisko Ministra Spraw Zagranicznych w rządzie Beaty Szydło. 9 stycznia 2018 roku został odwołany z tej funkcji. W tegorocznych wyborach do europarlamentu był liderem listy Prawa i Sprawiedliwości w okręgu łódzkim.

Joanna Kopcińska, z zawodu jest lekarzem. Dyplom uzyskała w 1997 roku na Akademii Medycznej w Łodzi. Pracowała jako nauczyciel akademicki. Była współtworzącą Akademię Zdrowia Seniora.

Jest członkiem branżowych organizacji, takich jak Polskie Towarzystwo Zdrowia Publicznego i Polskie Towarzystwo Zakażeń Szpitalnych.

W 2014 roku została wybrana na radną sejmiku łódzkiego z listy Prawa i Sprawiedliwości. Objęła wówczas stanowisko wiceprzewodniczącej. W wyborach parlamentarnych w 2015 roku startowała do Sejmu z listy PiS, w okręgu łódzkim, ale jako bezpartyjna, do partii przystąpiła w późniejszym czasie.

W Sejmie została wiceprzewodniczącą Komisji Zdrowia. Była również członkiem komisji śledczej ds. Amber Gold. W październiku 2016 roku stanęła na czele partii PiS w okręgu łódzkim.

W 2017 roku w grudniu, została rzecznikiem prasowym w rządzie Mateusza Morawieckiego i sekretarzem stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Więcej o:
wybory wybory 2019 eurowybory
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE