Europejskie Forum Gospodarcze za nami

Europejskie Forum Gospodarcze za nami Fot. Adam Staśkiewicz

Trzydniowe Europejskie Forum Gospodarcze - Łódzkie 2020, którego gospodarzem był Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego - zgodnie z oczekiwaniami - było znakomitą okazją do wymiany doświadczeń między przedsiębiorcami, przedstawicielami nauki, politykami. Stało się tak, mimo że tegoroczna edycja ze względu na pandemię odbywała się w formule online. Dopisali goście i eksperci, wśród których był premier Mateusz Morawiecki.

Podczas Forum podjętych zostało wiele tematów, ale wiodącym była sytuacja przedsiębiorców i pracowników w związku z pandemią. Wśród panelistów byli między innymi przedstawiciele rządu, samorządowcy, rektorzy i wykładowcy wyższych uczelni, dyrektorzy i pracownicy instytucji otoczenia biznesu, szefowie dużych firm, przedsiębiorcy. Eksperci i zaproszeni goście zastanawiali się nad sytuacją na rynku pracy po pandemii, zwiększeniem inwestycji w infrastrukturę i logistykę dla poprawy sytuacji gospodarczej oraz większym wykorzystaniem internetu i możliwości, jakie daje dla utrzymania kondycji firm. Dużo uwagi poświęcone było nowym technologiom, pracom badawczym i innowacjom.

W sesji inauguracyjnej Forum zatytułowanej „Polska i Świat w czasie pandemii” gośćmi Grzegorza Schreibera, marszałka województwa łódzkiego, byli przedstawiciele regionów europejskich, którzy dzielili się swoimi spostrzeżeniami z walki ze skutkami pandemii. Rozmawiali m.in. na temat istoty i roli współpracy samorządów z rządem centralnym w walce ze skutkami gospodarczymi pandemii. Goście z Włoch podkreślali, że szkody dla gospodarki tego kraju są ogromne ze względu na skoncentrowanie w obrębie działalności usługowej. Wszyscy z optymizmem czekają na szczepienia przeciwko Covid-19.

Drugiego dnia po serii paneli najważniejszym wydarzeniem była Gala Nagrody Gospodarczej Województwa Łódzkiego „Biznes na PLUS”. Podczas wydarzenia nagrodzone zostały firmy, które budują pozytywny wizerunek regionu i przyczyniają się do jego rozwoju gospodarczego. Gościem specjalnym gali był premier Mateusz Morawiecki.

- Rok 2020 wszyscy bardzo dobrze zapamiętamy jako rok walki z COVID-19, walki na polu społecznym, walki o zdrowie i życie Polaków, ale też walki na polu gospodarczym - mówił szef rządu.

- Bardzo dziękuję wszystkim firmom, wszystkim podmiotom, które zaangażowały się w walkę z COVID-19 na najróżniejsze sposoby, i bezpośrednio poprzez szycie maseczek, kombinezonów, sprzętu medycznego ale także tych, które pozwoliły szybko pracownikom pracować w trybie zdalnym, zapewniają dystans, dezynfekcję, maseczki, robią wszystko, żeby przerwać ten łańcuch zakażeń. Wiem, że świat gospodarczy, świat biznesu łódzkiego jest bardzo w to zaangażowany – powiedział Prezes Rady Ministrów w specjalnym wystąpieniu.

Nagrody przyznane zostały firmom w sześciu kategoriach konkursowych: Świadomi w biznesie – Nagroda Publiczności, Debiut Roku, Lider Innowacji, Edukacja dla Biznesu, Projekt Przyszłości i Biznes na PLUS.

Główną nagrodę BIZNES NA PLUS przyznawaną przez Zarząd Województwa Łódzkiego za całokształt działalności otrzymała firma IZODOM 2000 POLSKA SP. Z O.O. To rodzinna firma tworząca technologie dla energooszczędnego budownictwa.

Pozostałe firmy, które otrzymały statuetki to: w kategorii Debiut Roku - LOVISH EWELINA NIEDZIELSKA, w kategorii Edukacja dla Biznesu - VEOLIA ENERGIA ŁÓDŹ S.A., w kategorii Lider Innowacji - Sieć Badawcza Łukasiewicz Instytut Biopolimerów i Włókien Chemicznych, w kategorii Świadomi w Biznesie – Kultowy Browar Staropolski, w kategorii Projekt Przyszłości - BIFIX WOJCIECH PIASECKI SP.J. za projekt: Komercjalizacja wyników prac badawczo – rozwojowych w postaci innowacyjnych prozdrowotnych przekąsek owocowych wzbogacanych witaminami i minerałami

Z kolei Nagrodę Specjalną Samorządu Województwa Łódzkiego otrzymało Przedsiębiorstwo Produkcyjne Joan s.c. Firma ta w czasie pandemii przestawiła się na produkcję środków ochrony osobistej.

Patronem medialnym konkursu był portal Radomsko24.pl

Podczas Gali Nagrody Gospodarczej Województwa Łódzkiego „Biznes na PLUS” wykład zatytułowany „Konkurs Miss Polonia, jako innowacyjna forma promocji marki” przedstawiła Miss Polonia 2019 Karolina Bielawska. Całość zakończył koncert Chóru i Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina.

Wśród uczestników drugiego dnia forum był także wicemarszałek województwa łódzkiego Zbigniew Ziemba, który mówił o społecznych aspektach biznesu. Przekazał certyfikaty dla wyjątkowych podmiotów ekonomii społecznej z regionu łódzkiego. Wyróżnienie otrzymały: Spółdzielnia Socjalna Green Service z Wieruszowa, Fundacja Rozwoju Nitka z Bełchatowa, Spółdzielnia Socjalna „Pracuj z Nami” z Rawy Mazowieckiej, Stowarzyszenie dla Osób Potrzebujących Pomocy „Razem” ze Skrzynna oraz Spółdzielnia Socjalna „Piątkowska” z Głowna.

Trzeci dzień forum odbył się pod hasłem „Łódzkie Dni Innowacji”. To spotkania z ekspertami i młodym biznesem poświęcone nowatorskim rozwiązaniom w przemyśle i usługach oraz nowoczesnym technologiom. Podczas pierwszej sesji panelowej „Innowacje – jak i po co?” prelegenci odpowiedzieli między innymi na pytania: co to znaczy być innowacyjnym? czy rynek jest gotowy na innowacje? oraz jak oszacować ryzyko innowacyjnych przedsięwzięć? W panelu otwarcia wzięli udział przedsiębiorcy, którzy korzystając z energii innowacji rozwijają biznesy z ogromnym potencjałem. W ramach ŁDI odbył się też finał I edycji „Kuźni Pomysłów” – programu wsparcia dla młodych i innowacyjnych biznesów. Dziewięć zespołów projektowych młodych, zdolnych, pełnych nadziei na sukces rynkowy ludzi pracowało nad dziewięcioma niezwykłymi pomysłami. Do „Kuźni” wprowadził zainteresowanych dyrektor Departamentu Promocji Urzędu Marszałkowskiego Dawid Mazurkiewicz.

(info: Urząd Marszałkowski w Łodzi)

Więcej o:
europejskie forum gospodarcze urząd marszałkowski w łodzi
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE