Europejski Tydzień Kodowania w ZSG nr 3

Europejski Tydzień Kodowania w ZSG nr 3

Każdy może programować - to jedna z myśli przewodnich Europejskiego Tygodnia Kodowania (Code Week), rozpoczętego 15 października. Do akcji przyłączyli się uczniowie z ZSG nr 3 w Radomsku.

Żyjemy w świecie gwałtownego postępu technologicznego. Bardzo zmienił się w ostatnim czasie sposób w jaki pracujemy, komunikujemy się, robimy zakupy, a nawet myślimy. Aby poradzić sobie z tym gwałtownymi zmianami i zrozumieć świat, który nas otacza, musimy nie tylko dowiedzieć się jak działa technologia, ale też zdobyć umiejętności, które pozwolą nam przystosować się do życia w nowej erze.

Organizatorzy Code Week propagują przesłanie, że programować może każdy. Nie jest to umiejętność zastrzeżona dla jakiejś grupy zawodowej, można się tego nauczyć w każdym wieku. Ideą tygodnia jest zachęcenie jak największej liczby osób do uczenia się kodowania. Wiąże się to z zapotrzebowaniem na tego typu umiejętności we współczesnej gospodarce. Programiści są poszukiwanymi specjalistami nie tylko przez firmy informatyczne, ale przez wiele innych przedsiębiorstw produkcyjnych i usługowych. Komisja Europejska alarmuje, że do 2020 roku zabraknie 900 tys. specjalistów w tej dziedzinie.

CodeWeek 2016 w Publicznej Szkole Podstawowej nr 4 i Publicznym Gimnazjum nr 2 w Radomsku koordynowała Alina Płaszczyńska w ramach realizacji  Pilotażowego wdrożenia programowania w edukacji formalnej w oparciu o innowacje pedagogiczne w szkołach – „Czwórka programuje i wiedzę zyskuje”.

W tym roku przeprowadzono 10 eventów. W większości eventów brali udział uczniowie klas 4, 5 i 6, oraz uczniowie klas pierwszych  i drugich gimnazjum. Część zajęć przeprowadzonych zostało w ramach „Mistrzów Kodowania”. Niektórzy uczniowie brali udział w dwóch zdarzeniach. Praca uczniów polegała na napisaniu programu zawierającego określone klocki. Okazało się, że dzieci mają niesamowite pomysły. Na lekcjach zajęć komputerowych, informatyki i rozwijających zajęć z kodowania uczniowie z pomocą „Duszków” rysowali figury geometryczne realizując event „Rysujemy ze Scratchem”. Pisali projekt polegający na stworzeniu programu symulującego wyścig dwóch koni- event „Wyścigi”. Między innymi stworzyli też program „Strachy na zamku”, „Inwazja bakterii”. Chętni uczniowie mogli stworzyć i opisać swój własny program lub go zmodyfikować według własnego pomysłu. Klasa 4a, 4b, 6a i 6b (grupy chłopców) była bardzo zaangażowana w pisaniu programów. Również dziewczynki z klasy 6a i 6b były bardzo zaangażowanie w tworzenie skryptów. Dwoje uczniów – Natalia Gonera i Piotr Gałwa z kl. 6a poprowadzili zajęcia z kodowania pod czujnym okiem nauczycielki Aliny Płaszczyńskiej. Dokonywali wielu ciekawych zmian według własnych pomysłów. W tym roku kodowaliśmy na komputerach i zabawa była wspaniała! Należy przypomnieć, że nasze kodowanie rozpoczęliśmy od kodowania robotów w Sratchu w ramach projektu „Link do przyszłości. Zaprogramuj swoją karierę”.

Tydzień Kodowania w Polsce koordynują: Fundacja Nowoczesna Polska i stowarzyszenie Mistrzowie Kodowania. Wydarzeniom patronuje Ministerstwo Cyfryzacji, które prowadzi dedykowaną stronę www.koduj.gov.pl, a NASK jest partnerem akcji.

- Umiejętność programowania może być bardzo przydatna nie tylko w przyszłej pracy zawodowej - podkreśla dr Agnieszka Wrońska z Akademii NASK, dodając że ucząc się kodowania, rozwijamy myślenie logiczne i kreatywność. Programowanie uczy również rozwiązywania problemów, a umiejętności te pomagają świadomie i bezpiecznie korzystać z nowoczesnych technologii teleinformatycznych. 

Więcej o:
zsg nr 3 gimnzjum radmsko mistrzowie kodowania
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE