Etiuda na podsumowanie projektu FIK i TPD

"Jestem" - etiudę o takiej nazwie zaprezentowali w czwartek w bibliotece podopieczni Towarzystwa Przyjaciół Dzieci Koła Pomocy Dzieciom i Młodzieży Niepełnosprawnej Ruchowo,

"Jestem" - etiudę o takiej nazwie zaprezentowali w czwartek 21 czerwca w bibliotece podopieczni Towarzystwa Przyjaciół Dzieci Koła Pomocy Dzieciom i Młodzieży Niepełnosprawnej Ruchowo, biorący udział w projekcie terapeutyczno-artystycznym.

 

Występ niepełnosprawnej młodzieży i dorosłych to podsumowanie warsztatów teatralnych prowadzonych od wrzesnia 2011 r. w ramach projektu przez Dominikę Szwed-Kipigroch.

 

W krótkiej etiudzie uczestnicy projektu w prosty, ale dobitny sposób chcieli pokazać, że pomimo swojej niepełnosprawności są takimi samymi ludźmi jak inni, a miarą człowieka nie jest zdrowe ciało czy umysł, ale traktowanie innych 'jak ludzi'.

- To ludzie niesamowici. Choć praca z nimi jest dużo trudniejsza niż z osobami w pełni sprawnymi, to w ich przypadku nie ma miejsca na nieszczerość, brak zaangażowania, czy bunt. To ludzie wyjatkowo wrażliwi, delikatni, szczerzy. Praca z nimi to było dla mnie ogromne wyzwanie, pierwsze takie doświadczenie, ale i ogromna radość i satysfakcja. - tak o współpracy z grupą mówi Dominika Szwed-Kipigroch, która prowadziła warsztaty i przygotowała etiudę.

 

Dla większości niepełnosprawnych był to pierwszy występ na scenie. Został on jednak nagrodzony gorącymi oklaskami przez zgromadzoną w Miejskiej Bibliotece Publicznej.

 

Projekt terapeutyczno-artystyczny realizowany jest od września 2011 przez Fundację Inicjatyw Kulturalnych oraz wspomniane już Towarzystwo Przyjaciół Dzieci. Oprócz zajęć teatralnych podczas realizacji projektu odbywały się także warsztaty taneczne i zabawy teatralno-ruchowe. Koordynatorem projektu jest Agnieszka Mordak.

 

Projekt realizowany jest ze środków otrzymanych od Fundacji im. Stefana Batorego w ramach Programu Równe Szanse- Kolorowa Akademia finansowanego ze środków Fundacji Agory i Fundacji im. Stefana Batorego.

Więcej o:
fik tpd niepełnosprawni integracja
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE