Era Travel na weekend: Wycieczka szlakiem uroków rzeki Pilicy

Era Travel na weekend: Wycieczka szlakiem uroków rzeki Pilicy Fot. Era Travel

Wszystkich eksploratorów Powiatu Radomszczańskiego, Era Travel zaprasza na wycieczkę szlakiem uroków rzeki Pilicy. Zaczniemy ją od miejscowości Pukarzów gdzie, znajdował się zamek z XVI wieku.

Po świetności tego miejsca zachowała się owalna wyspa (kopiec) wśród stawów rybnych z fundamentami dworu na planie prostokąta, który być może posiadał okrągłą wieżą od południa i półokrągłą dobudówką od północy.

Ciekawym również miejscem są ukryte w lesie pozostałości okopów pochodzących z czasów II Wojny Światowej. Jest to linia fortyfikacji niemieckich budowana przez wzięta do niewoli ludność polską, mieszkańców okolicznych miejscowości. Do tej pory zachowała się cała sieć okopów, rowów łącznikowych oraz rowów przeciwczołgowych, biegnąca zakosami pomiędzy drogą asfaltową a rzeką Pilica. Zapewne jest to miejsce refleksji nad okruchami chwil tamtych czasów.

Na lewym brzegu Pilicy, w miejscowości Modła, w lesie zobaczyć możemy kapliczkę z 1930 roku św. Piotra, rybaka i Apostoła. Święty Piotr Apostoł przedstawiony jest tu jako brodaty starzec trzymający w lewej dłoni klucz a w prawej otwartą księgę.

Kapliczkę zaprojektował architekt Zygmunt Plater-Zyberk dzięki Stanisławowi Potockiego z Maluszyna, który, który to był właścicielem folwarku Pukarzów. Właśnie tutaj znajdowało się wzorowe gospodarstwo rybne, a pracująca przy stawach miejscowa ludność prosiła u patrona o błogosławieństwa.

Warto też odwiedzić Kościół parafialny pw. św. Mikołaja, położony malowniczo, nad wysokim lewym brzegiem Pilicy. Jest to budowla bezstylowa, orientowana, jednonawowa z transeptem, prostokątnym prezbiterium i dwiema niewykończonymi wieżami od zachodu. Główny ołtarz w stylu rokoko z obrazem Matki Bożej Pocieszenia i późnogotyckimi rzeźbami świętych Mikołaja i Jana Chrzciciela.

W samym Maluszynie warto pospacerować, zobaczyć zanikające w krajobrazie drewniane zabudowy charakterystyczne dla obszarów wiejskich. Udać się na granice woj. Łódzkiego ze świętokrzyskim przechodząc przez ciekawy w konstrukcji most w Dolinie Pilicy. Na plaży u podnóża mostu wodowane są kajaki. Maluszyn leży na szlaku kajakowym na rzece Pilicy z Koniecpola do Sulejowa.

Pilica meandrująca swymi zakolami, rosnącymi kwiatami i zapachem nieskazitelnej przyrody, urokami krajobrazu daje, niezapomniane wizualne wspomnienia.

Czysta plaża i woda w Pilicy, przepłacenie a przede wszystkim panujący tam spokój powoduje, że możemy tu odpocząć i zregenerować się na dalszą wędrówkę po ziemi radomszczańskiej. Wyprawa szlakiem uroków Pilicy.

Więcej o:
era travel powiat radomszczański turystyka śladami uroków rzeki pilicy pilica
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE