Era Travel na weekend: „Szlakiem Rzeki Pilicy”

Era Travel na weekend: „Szlakiem Rzeki Pilicy” Fot. Era Travel

Na zakończenie lata, Era Travel zaprasza na wędrówkę „Szlakiem Rzeki Pilicy” - oznaczony kolorem niebieskim, wytyczony od Piotrkowa Trybunalskiego (PTTK) do Krzętowa (przystanek PKS), liczący 121 km. Oczywiście nie namawiamy Was,byście od razu przeszli cały szlak na początek polecamy (naszym zdaniem) jego najbardziej malowniczą część - od rynku w Miasto Przedbórz. Mamy więc do pokonania 14,3 km, głównie duktami leśnymi.

Ruszamy w kierunku miejscowości Chałupy i idąc ul. Krakowską mijamy siedzibę Przedborskiego Parku Krajobrazowego Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego. Jeśli chcemy dowiedzieć się czegoś więcej o szlaku i jego walorów przyrodniczych i krajobrazowych - warto zapytać o to doświadczonych i chętnych do pomocy przewodników parkowych.

Po drodze, będąc w radomszczańskich Chałupach, można sobie zanucić „Jak co roku w Chałupach, gdy zaczyna się upał”. Szlak co prawda nie prowadzi na nadmorską plażę, ale wzdłuż rzeki, ale oferuje za to przepiękne krajobrazy. Idziemy w kierunku Krzętowa, a dalej tzw. „Cyganką” (traktem dawnych taborów) dochodzi do stanicy harcerskiej Biały Brzeg.

Można tu odpocząć, jednak w związku z obostrzeniami COVID – 19 należy ten fakt wcześniej zgłosić ZHP Hufiec Radomsko. Ruszamy dalej i idąc duktem leśnym, dochodzimy do miejscowości Mrowina znajdującej w województwie świętokrzyskim, w powiecie włoszczowskim, w gminie Kluczewsko. Następnie idziemy do miejscowości Krzętów tam, kończąc naszą przygodę z niebieskim szlakiem Rzeki Pilicy.

Warto pamiętać, że czas marszu to około 4,5 godziny. Zabierzmy ze sobą prowiant i napoje.

Skoro już doszliśmy do Krzętowa, zostańmy tu przez dłuższą chwilę. Zakosztujmy regionalnej kuchni  przenocujmy, by następnego dnia zobaczyć nasz powiat z innej perspektywy - płynąc kajakiem po Pilicy do Przedborza, by na nowo zacząć przygodę z szlakiem Rzeki Pilicy.

Więcej o:
era travel powiat radomszczański turystyka śladami uroków rzeki pilicy pilica
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE