Era Travel na weekend: Fajna Ryba – najwyższy szczyt woj. łódzkiego

Era Travel na weekend: Fajna Ryba – najwyższy szczyt woj. łódzkiego Fot. ERA Travel

Najwyższy naturalny szczyt województwa łódzkiego mierzy 347 m n.p.m. i wznosi się w Przedborskim Parku Krajobrazowym w Paśmie Przedborsko-Małogoskim. Zdobyć go można aż na 347 sposoby, jednak my zachęcamy do wejścia od strony miejscowości Gór Suchych. Wejście to na pewno podniesie tętno niejednemu piechurowi oraz dostarczy dobry pozytywny zastrzyk adrenaliny.

Ruszamy z Radomska, jadąc drogą DK42, przejeżdżamy przez miejscowość Przedbórz, a następnie obieramy kierunek na miejscowość Góry Mokre. Na samym początku miejscowości skręcamy wprawo i jedziemy na wprost miejscowości Góry Suche. Przejeżdżamy przez miejscowość aż do momentu końca drogi asfaltowej, która przechodzi w szutrową biegnącą do podstawy góry. Możemy zatrzymać się przy oznaczeniu szlaku kolorem zielonym (charakterystyczny punkt to elektryczna skrzynka budowlana po lewej stronie drogi). Ważnym, aby nie rezygnować w tym miejscu, tylko jechać dalej na wprost przez tunel krzewów, który to doprowadzi nas do wejścia na szlak Fajnej Ryby.

Już od samej podstawy mamy przewyższenie terenu pod kontem około 45 stopni i tak naprawdę to początek czego możemy się spodziewać w dalszym ciągu marszu ku górze. Następnie idziemy jeszcze bardziej stromym zboczem aż do wypłaszczenia partii szczytowej. Odnosimy wrażenie jakbyśmy, zdobywali górskie szczyty, intensywne w kwestii wysiłku fizycznego. Będąc na szczycie podejścia szlak, zmienia się w płaski teren, wiodący do szczytu duktem leśnym. Warto zaznaczyć, że jest on bardzo dobrze oznaczony. Proponujemy, aby jednak najpierw udać się na teren punktu widokowego, czyli skręcając w lewo po zdobyciu płaskiego grzbietu góry (kierując się żółtym szklakiem), a następnie wrócić do samego szczytu. Co prawda szczyt Fajnej Ryby 347 m n.p.m. znajduje się poza szlakiem turystycznym, jednak tabliczka z jej oznaczeniem jest tuż przy szlaku. Na tym właściwym punkcie po prostu nie ma oznaczenia. Na szczycie można szukać również elementów okopów, gdyż Fajna Ryba stanowiła fragment umocnień niemieckich w wojnie przeciwko Armii Czerwonej. Powrót w dół jest tak samo ekscytujący, jak wejście na górę.

Wokół nazwy Góry Fajna Ryba krążą różne opowieści. Pierwsza, że góra nosi nazwę od jej wyglądu przypominającemu kształtem rybę. Inna, że niegdyś pod górą mieszkał handlujący rybami pewien żyd o nazwisku zbliżonym do jej nazwy. Jednak ile jest w tym prawdy do chwili obecnej nikt tego, nie rozstrzygnął.

Góra jest piękna o każdej porze roku. Pamiętajmy zadbać o odpowiednie obuwie i ubiór. Nie zapominajmy o płynach i prowiancie. Ważnym tez jest zabrać w ramach profilaktyki środek przeciwko kleszczom i komarom w okresie wiosenno — letnim.

Czas wycieczki to około 1,5 godziny w dwie strony. Wędrówka dostarczy pozytywnych emocje i wrażeń każdemu, w każdym wieku, wszystkim zdobywcom Góry Fajna Ryba.

Więcej o:
era travel aplikacja era travel turystyka fajna ryba
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE