„Elektryk” w Radomsku Szkołą Odpowiedzialną Cyfrowo

„Elektryk” w Radomsku Szkołą Odpowiedzialną Cyfrowo Fot. ZSE-E w Radomsku

Zespół Szkół Elektryczno-Elektronicznych w Radomsku dołączył do ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „Szkoła Odpowiedzialna Cyfrowo” (SOC) wspierającego szkoły we wdrażaniu nowych technologii i higieny cyfrowej.

W szkole prowadzone są  wieloaspektowe działania skierowane do całej społeczności ZSE-E. Obecnie tworzona jest  „Przyjazna Przestrzeń dla Edukacji”.

 Szkoła Odpowiedzialna Cyfrowo to innowacyjny projekt edukacyjny Fundacji Dbam o Mój Z@sięg, Na stronie organizacji czytamy:

„Uczymy odpowiedzialnego korzystania z internetu, smartfona i innych narzędzi ekranowych, pamiętając, że kluczowe dla dobrostanu jednostki są relacje międzyludzkie”.

 I oto chodzi w projekcie – o postawienie na wzajemne relacje i przede wszystkim na człowieka, z dala od urządzeń elektronicznych.

- Obecnie jesteśmy na etapie organizowania „Przyjaznej Przestrzeni dla Edukacji”, która ma wpłynąć na lepsze samopoczucie uczniów w szkole. Tworzymy 10 kącików dla uczniów, w tym  Przestrzeń Technologii. Szkoła Odpowiedzialna Cyfrowo to ta, która nie zakazuje korzystania z telefonu komórkowego, tabletu i innych cyfrowych urządzeń, ale tworzy odrębną przestrzeń do tego rodzaju aktywności – tłumaczy Joanna Kurzelewska, koordynatorka projektu.

- Cały czas staramy się, by uczeń w przestrzeni szkolnej odnalazł coś dla siebie: miejsce na posiłek, na naukę, relaks, rozrywkę czy takie, w którym podładuje sobie telefon. Wiadomo, że dobre samopoczucie to połowa sukcesu, wpływa na kreatywność, łatwość przyswajania wiedzy i samoakceptację – dodaje Adam Jałkiewicz, dyrektor ZSE-E.

W Elektryku przeprowadzono już wiele działań z tym związanych.

- Dzięki udziałowi w badaniach takich jak np.: „Młodzi Cyfrowi”, „Granie na Ekranie”, „Ocena jakości relacji szkolnych” uzyskaliśmy dane do prawidłowej diagnozy i profilaktyki szkoły – tłumaczy Joanna Kurzelewska, koordynatorka projektu.

- W ramach udziału w projekcie SOC szkoła podjęła działania reintegrujące młodzież po pandemii. Zorganizowaliśmy „ Tydzień Dbania o Relacje”, czyli m.in.:  Dzień Przebierańca, Dzień Powrotu do Przeszłości, Dzień Wiedźmina, Dzień Muzyki Filmowej. W grudniu przed Bożym Narodzeniem zorganizowaliśmy akcję „Idą święta, nie o smsie, lecz o kartce pamiętaj”, która polegała na wypisaniu kartek świątecznych do osób samotnych, chorych. Poza tym dzięki ekspertom z Fundacji Dbam o Mój Z@sięg, otrzymaliśmy dostęp do kompleksowego pakietu działań pod hasłem „Dobrze, że jesteś” dotyczących tego, jak rozpoznać depresję, jak jej uniknąć i jak nieść pomoc osobom cierpiącym na tę chorobę – dodaje J. Kurzelewska.

Projekt SOC skierowany jest również do nauczycieli i rodziców, dla których przygotowano 15 webinarów  tematycznych o metodach rozpoznawania pierwszych objawów depresji u dziecka i sposobach walki z nią.

Więcej o:
zse-e radomsko elektryk radomsko zse-e staż staż zse-e szkoła odpowiedzialna cyfrowo
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE