Elektryk podróżuje do przeszłości

W radomszczańskim „Elektryku” rozpoczęto projekt edukacyjny ph. "Lata dwudzieste, lata trzydzieste", przybliżający uczniom szkoły ten niezwykle ciekawy okres historii Polski.

W radomszczańskim „Elektryku” rozpoczęto projekt edukacyjny ph.  "Lata dwudzieste, lata trzydzieste", przybliżający uczniom szkoły ten niezwykle ciekawy okres historii Polski. Inauguracyjne spotkanie z profesorem Markiem Dutkiewiczem poświęcone było faktom i mitom dotyczącym żołnierzy i kadry oficerskiej armii II Rzeczypospolitej.



Projekt „Lata dwudzieste, lata trzydzieste” realizowany jest wspólnie z Wydziałem Filologiczno-Historycznym Filii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Piotrkowie Trybunalskim, natomiast jego celem jest przedstawienie ciekawych faktów związanych z dwudziestoleciem międzywojennym – Stwierdziłyśmy, że jest to bardzo ciekawy okres historii Polski i warto bliżej mu się przyjrzeć. Chcemy położyć nacisk na takie wydarzenia i informacje, których nie znajdziemy w szkolnych podręcznikach. Stawiamy na ciekawostki, na to jak wyglądało życie towarzyskie, polityczne i kulturalne. Jak odbywały się różnego rodzaju przyjęcia, jakie afery i skandale miały miejsce w tym czasie – wyjaśnia jedna z organizatorek projektu Aleksandra Tyl.

Gościem inauguracyjnego spotkania był profesor  Marek Dutkiewicz z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, który poruszył temat faktów i mitów związanych z żołnierzami oraz kadrą oficerską II Rzeczypospolitej. Profesor opowiedział m.in. o początkach formowania armii II RP, honorowych pojedynkach oraz o życiu i działalności zwykłych żołnierzy i oficerów. Całe spotkanie przebiegało w luźnej atmosferze a informacje przekazane przez profesora zaciekawiły wszystkich słuchaczy. – Chcemy pokazać młodzieży, że historia nie jest nudna, że to nie tylko przyczyny i skutki. Poza nią jest jeszcze zwykłe życie, które toczyło się w tamtych czasach i warto o nim pamiętać – dodaje współorganizatorka projektu Agnieszka Bartnik.

W ramach projektu przewidziano kilka spotkań tematycznych, a całej akcji towarzyszyć będzie konkurs na pracę literacką oraz plastyczną powiązaną tematycznie z okresem dwudziestolecia międzywojennego. Projekt zakończy uroczysta akademia połączona m.in. z pokazem mody lat dwudziestych oraz prezentacją zdjęć Radomska z tamtych lat.

Więcej o:
elektryk wykład dwudziestolecie historia
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE