Uczniowie Zespołu Szkół Elektryczno-Elektronicznych uczestniczą w różnorodnych praktykach zawodowych. Jedna osoba wyjechała nawet do Szwecji, aby tam pogłębiać wiedzę związaną z przyszłym zawodem
Uczniowie Zespołu Szkół Elektryczno-Elektronicznych uczestniczą w różnorodnych praktykach zawodowych. Jedna osoba wyjechała nawet do Szwecji, aby tam pogłębiać wiedzę związaną z przyszłym zawodem.
Uczniowie klas trzecich z radomszczańskiego Elektryka odbywają praktyki w trzech terminach (w okresie od października do grudnia) w takich firmach jak JYSK, Manuli Hydraulics Manufacturing, Vitaz, NTL, Drukarnia Kamińskich. Zdobywają doświadczenie, które jest niezbędne w wybranych przez nich kierunkach kształcenia - technik elektryk, technik elektronik, technik informatyk, technik teleinformatyk i technik organizacji reklamy. Niektórzy znaleźli inny sposób na odbycie obowiązkowego miesięcznego szkolenia. Uczniowie klasy trzeciej o profilu technik informatyk wykonywali zdalną pracę, polegającą na tworzeniu obiektów trójwymiarowych oraz concept artów.
- Praktyki odgrywają bardzo ważną rolę w nauce zawodu. (...) Uczniowie mogą poznać strukturę organizacyjną konkretnej firmy, zadania przypisane do określonego stanowiska, podstawy kodeksu pracy. Ponadto zdobywają uprawnienia SEP w zakresie eksploatacji urządzeń, instalacji i sieci – mówi Mirosław Dratwiński, wicedyrektor ZSE-E.
Dyrekcja i nauczyciele szkoły nieustannie dążą do podnoszenia jakości kształcenia, stwarzania młodzieży nowych szans i perspektyw zawodowych. W marcu 2014 roku został podpisany list intencyjny określający zasady współpracy pomiędzy ZSE-E a firmą JYSK, w ramach której uczniowie mają możliwość odbywania m.in. praktyk zawodowych.
- Nasza współpraca układa się bardzo dobrze. Misją firmy jest wsparcie lokalnej społeczności, tu gdzie działamy staramy się pomagać. Współpraca z ZSE-E w ramach praktyk zawodowych wpisuje się doskonale w cele JYSK. To co udaje się do tej pory osiągnąć ze zdumiewającymi efektami to lepsze, wzbogacone praktycznymi umiejętnościami przygotowanie młodzieży do zawodowego startu. Nasze praktyki to bardzo konkretna pomoc dla młodych ludzi, którzy, zwłaszcza w naszym regionie, nie mają łatwego startu do zawodowego życia – podkreśla Agnieszka Poteralska z Centrum Dystrybucji JYSK.
Trzecioklasiści z Elektryka, którzy odbywali praktyki w firmie JYSK uczyli się pod okiem specjalistów z czterech działów - automatyki magazynowej, administracji, administracji technicznej oraz IT.
- Młodzież mogła zapoznać się z najnowszymi rozwiązaniami i dobrymi praktykami stosowanymi w logistyce. W szkole uczniowie zdobywają ważne wykształcenie teoretyczne, podczas praktyk w JYSK mają szansę zapoznać się ze specyfiką naszej pracy, w tym z nowoczesnymi technologiami i rozwiązaniami w sektorze logistycznym, zastosowanymi w jednym z najnowocześniejszych Centrów Dystrybucji w Europie – mówi Agnieszka Poteralska z JYSK.
Ważne znaczenie szkolenia praktycznego dostrzegają także uczniowie.
- Oprócz typowych dla mojego zawodu zadań, mieliśmy np. przygotować projekt nagłośnienia do sal konferencyjnych. Z pewnością przyda mi się takie doświadczenie w przyszłej pracy na stanowisku informatyka – opowiada Adrian Bryl, uczestnik praktyk.
Niektórych uczniów Elektryka spotkały bardzo miłe niespodzianki. Daria Handydraj, wraz z pracownikami działu IT firmy JYSK, uczestniczyła w tygodniowym wyjeździe szkoleniowym do Szwecji. Zapewniła jej to wyróżniająca się postawa podczas praktyk. Celem szkolenia w szwedzkim Centrum Dystrybucji JYSK było pogłębienie wiedzy związanej z sieciami komputerowymi, konfiguracją kamer, testowaniem drukarek oraz pisaniem skryptów.
Miesięczne praktyki to dla uczniów pierwsze doświadczenia na drodze zawodowej kariery. Umożliwiają zdobycie nowych umiejętności i kompetencji, ale uczą także odpowiedzialności, rzetelności i konsekwencji.