Ekopracownia pod chmurką w PSP nr 9 w Radomsku już działa

Ekopracownia pod chmurką w PSP nr 9 w Radomsku już działa

Uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 9 w Radomsku, 25 października przygotowali lekcję otwartą w powstałej niedawno ekopracowni pod chmurką nazwanej „Słoneczną Wyspą”, podczas której opowiedzieli o zaletach i walorach zasadzonych rośliny.

Ekopracownia pod chmurką w PSP nr 9 powstała dzięki wygranej w konkursie z zakresu edukacji ekologicznej i uzyskaniu przez szkołę dotacji z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Łączny koszt projektu wynosił 55,575 zł. Udało się pozyskać maksymalne dofinansowanie w kwocie 50 tys. zł. Pozostałe środki stanowił wkład własny, który pokrył Urząd Miasta Radomska.

Dyrektor szkoły Dorota Przybek mówiła, że eko ogród jest nie tylko miejscem odpoczynku dla uczniów, ale stanowi również punkt dydaktyczny, gdzie mogą poznać różne gatunki roślin, co jest bardzo edukujące i rozwijające. Z tego miejsca korzystają również rodzice, także niesie ono korzyści dla całej społeczności szkolnej. W powstaniu ogrodu swój udział mieli też uczniowie. Podpisywali rośliny, wypisując ich polskie i łacińskie nazwy. O etapach powstawania ogrodu mówiła dyrektor Dorota Przybek.

- Projekt ekopracowni pod chmurką został ogłoszony przez Wojewódzki Funduszu Ochrony Środowiska. Znaleźliśmy tę propozycję i zdecydowaliśmy się do niej przystąpić, gdyż wielu z nas jest miłośnikami przyrody. Sama fascynuję się roślinnością, uwielbiam urządzać eko ogrody i stąd ta inspiracja. Wniosek został napisany przez nauczycielki Beatę Kujawską i Annę Potyrałę. Wygraliśmy konkurs i uzyskaliśmy dofinansowanie. Do budowy przystąpiliśmy w lipcu. I pomimo że była wtedy duża susza, to wszystkie rośliny się nam przyjęły. Ogród ma własne nawodnienie, jest to nawadnianie kropelkowe, pod warstwą ściółki przykryte są rozprowadzenia i w ten sposób rośliny mają stały dopływ wody i wilgoci. W centralnym punkcie ogrodu znajduje się dąb pamięci, który został posadzony w ramach programu ogólnopolskiego Katyń ocalić od zapomnienia. Poświęcony jest on mieszkańcowi Radomska, Czesławowi Gryce aspirantowi Policji Państwowej w wczasach wojennych. W tym też miejscu celebrujemy różne uroczystości patriotyczne
- mówiła dyrektor szkoły Dorota Przybek.

Uczniowie świetnie przygotowali lekcję pokazową, podczas której oprowadzili zaproszonych gości po ogrodzie i opowiedzieli im o roślinach, jakie zasadzono. A jest ich niemało. W sumie na terenie ekopracowni zasadzono około 300 drzewek i krzewów, 600 cebulek różnych kwiatów,  około 100 traw i 300 roślin miododajnych. W ogrodzie znalazło się miejsce na uprawę warzyw, jak sałata, buraki, marchew, uprawę ziół, roślin miododajnych i wiatropylnych. Jest tez karmnik dla ptaków, ul dla pszczół, stacja obserwacji pogody i kompostownik. Na terenie ogrodu znajduje się altanka, pod którą będą prowadzone eko zajęcia.

Więcej o:
ekopracownia psp 9 radomsko psp nr 9 radomsko ekoogród radomsko szkoła ekopracownia
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE